مقررات و قوانین برای فرزندان قسمت دوم

مقررات و قوانین برای فرزندان قسمت دوم

مقررات را چگونه برای کودکان به کار گیریم؟

تعیین جریمه و پاداش مناسب

پس از تعیین قوانین و مقررات و هر نوع محدودیتی برای فرزندان، بر لزوم اجرای آن ها باید تأکید شود .
خانواده ها باید برای فرزندان خود روشن کنند که اگر بر اساس انتظارات خانواده عمل نکنند،; چه پیامد های منفی یا چه جریمه هایی دریافت خواهند کرد .

 

[highlight bgcolor=”#22846d” txtcolor=”#f7f7f7″]  تعیین قوانین برای کودک   [/highlight]قسمت اول را بخوانید

 

قبل از اجرای مقررات نسبت به سرپیچی به کودکان هشدار های لازم عنوان شده; و جریمه های متناسبی در نظر گرفته شود .

کودک باید دریابد که شما در اجرای قوانین ثابت قدم هستید; و چنانچه مقررات به نحو مطلوب رعایت نشوند،; با محرومیت هایی روبرو خواهد شد.; توجه به این نکته مهم است که اگر بهترین و مناسب ترین انتظارات را تعیین و به خوبی به بچه ها تفهیم کرده باشید،; در صورتی که پاداش ها و جریمه های مناسب تعیین نکرده باشید،; امکان زیادی دارد که آنها برخلاف انتظارات عمل کنند .
میزان تابعیت بچه ها از قوانین، رابطه ی مستقیمی با نوع ارتباط شان با والدین و میزان درکشان از قوانین دارد،; پس بهتر است دلایل وجود آن قوانین و تبعات رعایت نکردن آنها را کودکان بدانند .

آنچه همواره باید در آن دقت کرد رعایت این نکته است،; که توقعی که از فرزندتان دارید باید متناسب با سن و توانائی های او باشد; و ویژگی های مراحل رشدی او نیز باید در نظر گرفته شود .

زمان آغاز

کودکان از حدود یک سالگی مفهوم کلمه ی « نه » را درک می کنند.; بر اساس اصول روانشناسی، اگر به کودکان آموزش عمل به قانون در سنین طلائی 3 تا 8 سالگی داده شود،; بیشترین بهره وری را در آینده برای والدین خواهد داشت.; البته نه فقط سن آموزش قانون ، بلکه نحوه ی اجرای آن هم در میزان تأثیر گذاری آن نقش دارد .

مقررات

برخی قوانین عمومی در خانه

همانطور که بیان شد باید ها و نباید های هر خانواده مخصوص همان خانواده است; و قوانین و محدودیت ها از خانواده ای به خانواده ی دیگر تغییر می کند،; در اینجا به توضیح برخی از عمومی ترین این قوانین می پردازیم .

ساعت خواب :

یکی از قوانین خانه ساعت به رختخواب رفتن بچه هاست.; این زمان بهتر است متناسب با سن هر یک از فرزندان به صورت جداگانه ، انتخاب شود.; پایبندی به این قانون هم به نفع بچه هاست و هم به نفع والدین .

همه پدر و مادر ها دوست دارند فرزندان شان صبح سرحال و شاداب و مشتاقانه به مدرسه بروند،; ولی بدون داشتن خواب کافی و نظم در ساعت خواب شبانه، این امر ممکن نیست،; زیرا در فاصله ی زمانی بین بیدار شدن بچه ها از خواب و ساعتی که باید از خانه خارج شوند،; استرس زیادی را تجربه می کنند که بر میزان آرامش و تمرکز آنها قبل از شروع درس تأثیر خواهد داشت.

بازگشت به خانه :

بهتر است قوانینی در مورد وظایف اعضای خانواده هنگام برگشت به خانه داشته باشید.; مثلاً کیف شان را در جای خاصی بگذارند، لباسشان را آویزان کنند.
برای نوجوانان محدودیت زمانی برای خارج بودن از منزل قرار دهید.

تماشای تلویزیون و بازی های کامپیوتری :

در صورتی که بچه ها وقت کافی برای انجام تکالیف مدرسه داشته باشند،; می توانند به تماشای تلویزیون و انجام بازی و سرگرمی های کامپیوتری بپردازند.; مثلاً پیش از اتمام تکالیف مدرسه ، مجاز به بازی با دوستان یا دیدن برنامه های تلویزیونی نیستند.; البته از اعمال مقررات خشک و نا مناسب باید دوری کرد و به توانائی ها و نیازهای کودکان توجه کافی داشت .

مقررات

داشتن تقویم خانوادگی:

در این تقویم تمام کار هایی که هر روز باید انجام شوند را به کمک بچه ها بنویسید،; مانند تاریخ امتحان ها، کلاس های فوق برنامه آموزشی ، ورزشی و تفریحی .
والدین و فرزندان هر شب با هم به این تقویم نگاه می کنند و برای روز آینده برنامه ریزی می کنند .
آماده شدن برای روز بعد ، قبل از به رختخواب رفتن، هم به والدین و هم به فرزندان حس اطمینان خاطر می دهد; و صبح و پیش از رفتن به مدرسه استرس نخواهند داشت .

نظارت بر اجرا

در نظارت بر رفتارهای فرزندان در مورد رعایت قوانین، این نکته مهم است; که بدون وجود یک رابطه ی خوب و قوی بین والدین و فرزندان،; نه تنها اعمال قوانین و مقررات مشکلی را حل نمی کند، بلکه به مشکلات اضافه می کند .

اگر والدین روی حرف خود قاطعانه بایستند،; کودک در می یابد که برای رسیدن به خواسته هایش حتماً باید کارش را به موقع و مطلوب انجام دهد.; این امر موجب تقویت برنامه ریزی صحیح و زیاد شدن رفتارهای مثبت کودک می شود .

سختگیری بیش از حد در اجرای قوانین ممکن است باعث اضطراب و نگرانی و گرایش کودک به ناخن جویدن،; مکیدن انگشت و کارهایی از این قبیل شود و وقتی کودک بزرگتر می شود; به قلدری و گردن کلفتی روی می آورد تا زیر بار قانون نرود .

واقعیت این است که شرایط و نحوه ی زندگی بچه ها در خانه و روابط آنها با سایر افراد خانواده; بر میزان موفقیت تحصیلی و اجتماعی آنها تأثیر می گذارد .

آموزش مهارت های فرزندپروری از مهارت های اساسی است که هر چه بیشتر به این مهم توجه کنیم ،در آینده افراد
قانون مدارتر و سالم تری به جامعه تحویل خواهیم داد .

 

لطفا در صورت مفید بودن مطالب جهت استفاده ی دوستان و کمک به ما ;و دیگران مطلب را با کلیک روی آیکون های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

 

گردآوری : مریم ایراندوست

گروه آموزشی پژوهشی تا بیکران

 

منابع

www.tebyan.ir
www.koodakonline.com
www.beytoote.com
www.pasokhgoo.ir
www.koodakcity.com