حل مسائل زندگی به روش ان ال پی

روش ان ال پی برای حل مسائل زندگی

روش ان ال پی – خیلی از ما انسان ها، زمان هایی که از بیرون به زندگی دیگر انسان ها نگاه میکنیم; مشاوران بسیار خوبی برای آنها هستیم; و بهترین مشورت ها را به بهترین شکل ممکن به دیگران میدهیم.

اما مشکل اصلی درست از زمانی شروع میشود که ما انسان ها; درون مشکلات زندگی خودمان قرار میگیریم و نمیتوانیم راه حلی مناسب برای حل مشکلمان پیدا کنیم.

حال برای رفع این مشکل قبل از هر چیز باید برسی کنیم که; چه چیزی باعث ناراحتی ما شده و اگر چه چیزی داشته باشیم میتوانیم این مشکل را حل کنیم؟

نگاهی متفاوت

اگر نگاه متفاوت تری به مشکلاتمان بیندازیم خیلی راحت متوجه میشویم; که ما انسان ها با پیدا کردن راه حل، حس و حال خوبی پیدا میکنیم به شکلی که گویی انگار مسله حل شده است.

یکی از خصوصیات ذهن انسان این میباشد که زمانی که راه حل را پیدا میکند; جشن میگیرد و در پی اجرای راه حل میرود.

اما مشکل اصلی درست از زمانی ایجاد میشود که راه حل پیدا شده; بعد از انجام نتیجه ای نداده است یا نتیجه ی عکس داده است .

در اینجا ذهن انسان با یک تجربه ی بد از راه حل اول; و یک باور شکست شروع به حل دوباره ی این مشکل میکند.

اما مشکل اصلی که وجود دارد ترس ذهن انسان از این است; که نکند راه حل جدید هم اشتباه باشد و نتیجه ی عکس بدهد واین موضوع باعث کلافگی و از بین رفتن انگیزه ی انسان; برای حل مسله است که این عامل خود به تنهایی باعث پایین آمدن راندمان کاری مغز برای یافتن راه حل درست میشود.

و بعد از تکرار چند بار این موضوع، ذهن انسان این مسئله را برای همیشه; درذهن و زندگی قبول میکند که راه حل هایش به نتیجه مطلوب ختم نمی شود.

حال برای جلوگیری از این اتفاقات و حل درست وعالی مشکلات زندگی برای همیشه،; نیاز به رعایت یک اصول صحیح برای حل یک مشکل به وجود آمده در زندگی داریم.

مرحله ی اول:

شناسایی درست مشکل و طرح سوالات درست برای یافتن دلیل به وجود آمدن مشکل

به این صورت که این موضوع چگونه به وجود آمده است؟
و دلایل بروز این مشکل چیست؟
گاهی اوقات دلیل مشکلات به وجود آمده، خود نیز یک مشکل بزرگ دیگر است; که اگر به این صورت باشد دوباره باید تمام مراحل را برای مسئله ی جدید هم انجام دهیم.

روش ان ال پی

روش ان ال پی

مرحله ی دوم:

پیدا کردن راه حل

در این مرحله شما قبل از انجام تمرین نیاز به انتخاب یک فردی در اطرافتان دارید; که مشکل شما را داشته و توانسته است آن مشکل را حل کند.

و سپس ذهن خود را خالی کرده، نفس عمیق میکشید و به ذهنتان تمرکز میکنید; و به این سوال پاسخ میدهید که اگر جای کسی که انتخاب کرده اید بودید چه کار میکردید; و چه راه حلی برای حل این مسله میدادید ؟

حال با پاسخ به این سوال از دید کسی که درگذشته; این مشکل را برای خودش حل کرده به پاسخ هایی رسیده ایم.
و حس و حال بهتری بدلیل این که به راه حل مسله پی برده ایم داریم; و ما به این احساس خوب برای مراحل بعد و حل مسله نیاز داریم.

روش ان ال پی

مرحله ی سوم:

یکی از خصوصیات مغز این میباشد که تلاش میکند ذهن را در همان شرایطی که هست; نگاه دارد که به این قانون اصطلاحا اینرسی ذهنی میگویند.

شرایطی که ذهن و مغز شما درون آن قرار دارد شرایط حل مسله و پیداکردن راه حل مسله میباشد.; کاری که ما در این مرحله باید انجام دهیم این است که ۵ راه حل دیگر; به غیر از راه حلی که در مرحله ی قبل به آن رسیده ایم برای حل این مسله پیدا کنیم; و چون ذهن ما در حالت پیدا کردن جواب مسله ی قسمت قبل قرار دارد; خیلی سریع پاسخ ها و راه حل ها را به ما میدهد .

این مرحله به این دلیل میباشد که ممکن است راه حل اولی که ما به آن رسیدیم کاملا درست نباشد.

مرحله ی چهارم:

در این مرحله شروع به تجزیه تحلیل و برسی یک به یک راه حل ها میکنیم; تا بتوانیم درست ترین راه حل را شناسایی کنیم

برسی میکنیم اگر هر یک از راه حل ها را انتخاب کنیم،; در آینده ی دور یا نزدیک چه پیامد های مثبت یا منفی ای برای من پیش می آورد.

وبعد از میان تمام راه حل ها آن موضوعی که کلا مورد منفی ندارد; یا کمترین نکته ی منفی را دارد برای حل مسله انتخاب میکنیم.

شما دوست عزیز نیز با استفاده از این شیوه ی پیدا کردن راه حل های مسایل زندگی میتوانید; به بهترین راه حل های موجود برای حل یک مسله دست پیدا کنید; و مسائل زندگیتان را به بهترین شکل ممکن حل کنید.

 

لطفا در صورت مفید بودن این مقاله جهت استفاده ی دوستان و کمک به ما;و دیگران مطلب را با کلیک روی آیکون های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

 

نویسنده: ایمان طوسی
گروه آموزشی آموزشی پژوهشی تا بیکران

 

روش ان ال پی

One Reply to “حل مسائل زندگی به روش ان ال پی”

  1. سلام استاد عزیز
    این روش هایی که شما فرمدید روش های حل مساله هستش و من نمیدونم که در کدام مرحله از تکنیک ان ال پی استفاده شده است
    لطفا توضیح دهید

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.