مدیریت مالی را به کودک خود آموزش می دهید؟

 مدیریت مالی را به کودک خود آموزش می دهید؟

مدیریت مالی اگر از سنین پایین به کودک آموزش داده شود ; می تواند امنیت مالی او را در آینده تحت تاثیر  قرار دهد.
در آموزش مسائل مالی به فرزندان ، باید از دیکته کردن نکات ; جهت دادن و نقد کردن بی مورد اجتناب کرد و در عوض به کودکان اجازه داد تا با روش کودکانه ی آزمون و خطا به مسائل پی ببرند .

دقت کنید که همیشه با روی باز و اخلاق خوش در مورد مسائل مالی به کودکان آموزش دهید .

اولین و مهم ترین گام برای آموزش مدیریت مالی به فرزندان :

آشنا ساختن آنها با مفاهیم عمده ای اعم از کسب درآمد ، خرج کردن و پس انداز است .

[highlight bgcolor=”#2399dd” txtcolor=”#f7f7f7″]  اهمیت آموزش مالی   [/highlight]را مطالعه کنید

کسب درآمد در مدیریت مالی

به روش پول در آوردن گفته می شود . برای کسب درآمد و پول در آوردن، ; راههای زیادی وجود دارد و هیچ راهی بر دیگری برتری ذاتی ندارد ، مهم رضایت فرد و مشروع بودن آن است .

به عنوان والدین باید به فرزندان بیاموزیم ، کار کردن شرافتمندانه برای کسب درآمد ، به هیچ وجه عار نیست .

فرایند کسب درآمد  مشروع همراه با برنامه ریزی درست ، موضوعی نیست ; که فرزندان بخواهند بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه و یا هنگام تشکیل زندگی مشترک ، به آن فکر کنند .

از کودکی و با دادن پول تو جیبی احساس داشتن در آمد را در آنها تقویت کنید ; و با جایزه های نقدی ِ گاه و بیگاه ، این درآمد را افزایش دهید و اجازه دهید اینگونه کم کم مدیریت مالی درآمدهای خود را تمرین کنند .

استقلال مالی

خرج کردن

خرج کردن یا هزینه کردن، به شیوه ی استفاده ی فرزندان از پول و درآمد اطلاق می شود .

خرج کردن به فرزندان ، تفاوت بین خواسته ها و نیاز ها ، فرصت مقایسه و انتخاب گزینه های مختلف ، ; نحوه ی تصمیم گیری و پذیرش مسئولیت این تصمیمات و نحوه ی محاسبه کردن را می آموزد.

در این مورد به نکاتی باید توجه شود :

۱ – معیار هایی همچون کیفیت بالاتر ، سهولت دسترسی ، قیمت مناسب ; و دیگر معیار های مقایسه و گزینش را به فرزندان خود بیاموزید .

فکر نکنید آنها خود از این مفاهیم و اصطلاحات سر در می آورند .

وقتی فرزندتان چیزی از شما می خواهد به جای اینکه به او ” نه ” بگوئید ، ; از او بپرسید که دوست دارد با پول خودش آن را بخرد یا نه و برایش توضیح دهید ; که این کار چه پیامد هایی دارد ، خواهید دید که نسبت به خرج کردن پول خودشان میل کمتری نشان خواهند داد .

۲- هنگام تصمیم گیری مالی سعی کنید یک تصویر مالی جامع در ذهن او ترسیم کنید ; برای مثال به او بیاموزید که رفتن به سینما فقط شامل پرداخت بهای بلیط نیست ; بلکه برای این منظور شما متحمل هزینه های دیگری از جمله بنزین ماشین ، تنقلات و خوراکی ها و از همه مهمتر ، وقت و انرژی نیز می شوید .

۳ – اجازه دهید بدانند که همیشه نمی توانند آنچه را دلشان می خواهد ، بخرند .

۴ – درباره ی پول و مسائل مالی با فرزندان حرف بزنید ، حتماً آنها را در بحث ها و تصمیم گیری های مالی خانواده ; البته به اقتضای سن و میزان درکشان ، دخالت دهید .

با این کار آنها احساس ارزشمندی و احترام می کنند و پول و امور مربوط به آن را تابو قلمداد نمی کنند .

پس انداز کردن

پس انداز به پولی گفته می شود که بچه ها برای استفاده از آن در آینده ، کنار می گذارند ; با پس از انداز کردن ، فرزندان یاد می گیرند برای تأمین خواسته و نیاز های آینده برنامه ریزی کنند.

متداول ترین شیوه ی پس انداز کودک تهیه ی قلک است ; آنها معمولاً قسمتی از پول تو جیبی ، عیدی و هدایای نقدی خود را در یک قلک مخصوص جمع آوری می کنند; و در مواقع نیاز از آنها استفاده می کنند .

قلک کودک

هر چند که این کار نیاز به مدیریت مالی و هدایت والدین دارد .

برای این کار :

تفاوت بین پس انداز کوتاه مدت و پس از انداز بلند مدت را به زبان ساده برای فرزندان خود تشریح کنید .

فرق بین نیاز های ضروری و اولیه و نیاز های غیر ضروری و ثانویه انسان را برای آنها توضیح دهید .

آنها را راهنمائی کنید که برای پس از انداز از چه زمانی شروع کنند ; چه مبلغی را پس انداز کنند ، چه موقع باید از پس انداز خود برداشت کنند و . . .

اگر در کودکی به بچه ها یاد بدهیم که چطور به طریقی که هم برایشان مفرح باشد و هم آموزشی باشد ;  پس انداز کنند ، بعد ها بهتر از عهده ی مدیریت مالی خود بر می آیند .

از پس انداز کردن و خرج کردن برایشان بازی بسازید ، اگر فقط خرج کردن پول برایشان حکم تفریح داشته باشد ; دیگر به پس انداز کردن رغبتی نشان نخواهند داد .

وقتی به عنوان هدیه ، پولی دریافت می کنند به کمک خودشان برای آن پول برنامه بریزید ; و بخشی از آن را در قلک بیاندازند یا در حساب بانکی بگذارند .

با تحسین کردن،  یک رفتار مثبت را در فرد تقویت می کنیم و او را تشویق می کنیم که آن کار درست را دوباره انجام دهد ; وقتی فرزندتان خوب خرید می کند و خوب پس انداز می کند ، او را تحسین کنید .

به آنها بیاموزید به پس انداز خود پایبند باشند ; برداشت بی مورد و برنامه ریزی نشده از پس انداز برای مصارف و نیاز های غیر ضروری ;، در صورت تبدیل شدن به عادت ، اهداف پس انداز فرزندان را دچار مشکل می کند .

 

لطفا در صورت مفید بودن مطالب جهت استفاده ی دوستان و کمک به ما
و دیگران مطلب را با کلیک روی آیکون های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

 

گردآوری : مریم ایراندوست

گروه آموزشی پژوهشی تا بیکران

 

منابع
www.mardomsalari.com
www.niniban.com
www.beytoote.com
www.bartarinha.ir