تعیین قوانین و مقررات برای فرزندان

تعیین قوانین برای کودک قسمت اول

تعیین قوانین – خانواده هایی که قوانین تعریف شده دارند ، انسان های مسئول پرورش می دهند .
اگر از کودکی احترام به قوانین را یاد بگیریم در بزرگسالی هم آن را رعایت می کنیم .
یکی از نشانه ها و عوامل هدفمندی و موفقیت خانواده ،; وجود نظم و رعایت انضباط در خانه است; و نظم در سایه ی وضع قوانین و رعایت مقررات خانوادگی به دست می آید .

اکثر والدین به این نتیجه رسیده اند که وجود برخی قوانین روزانه; که چارچوب کلی روابط و فعالیت های روزمره در خانه را پوشش می دهد،; به همه ی افراد خانواده چه کودکان و چه بزرگسالان کمک می کند تا بهتر با مشکلات کنار بیایند .
در هر خانواده هنجارها و آداب و رسوم خاصی وجود دارند که بچه ها هم باید آنها را رعایت کنند،; والدین باید این معیار ها را تحت عنوان قانون به بچه ها آموزش دهند; و کودک را به پیروی از آن قوانین تشویق نمایند .

مزایای وجود قانون در خانواده

قانون گذاری برای رشد عقلی و افزایش اعتماد به نفس و شکل گیری شخصیت کودک،; در کودکی و سپس آموزش مسئولیت پذیری در نوجوانی تأثیر چشم گیری دارد .
کودکان در محیطی که هرج و مرج بر آن حاکم باشد ، به خوبی تربیت نمی شوند .
وضع قوانین در خانه باعث کاهش استرس و ایجاد نظم در خانه می گردد.; کودک می داند که هر چیز بایستی سر جای خودش قرار بگیرد و همین امر باعث می شود; که با ورود به جامعه ، نظم و انضباط به جامعه نیز منتقل گردد .
وجود نظم به همه احساس خوبی می دهد و از آشفتگی های ذهنی جلوگیری می کند .
یکی دیگر از مزایای وجود قانون در خانواده جلوگیری از بروز مشاجره; بین والدین و فرزندان است که هر از گاهی رخ می دهد.

تعیین قوانین

تعیین قوانین

آنچه در تعیین قوانین باید مورد توجه قرار داد :

هیچ قاعده و قانون کلی وجود ندارد، روشی که برای یک خانواده ممکن است مناسب باشد،; برای خانواده دیگر ممکن است کارائی نداشته باشد .
بسیاری از پدر و مادر ها برای مراقبت از فرزندانشان در برابر خطر هایی که ممکن است آنها را تهدید کنند،; در خانواده قوانین و مقرراتی را وضع می کنند و از فرزندان شان انتظار دارند; تابع این قوانین باشند. این توقعات و انتظارات رفتاری در هر خانواده ای، ویژه همان خانواده است .

قوانین متناسب

قوانین باید متناسب با سن و توانائی کودک تعیین شوند.;اگر قوانین و مقررات خانه بسیار سفت و سخت باشد و خصوصیات، سلیقه و ویژگی های شخصیتی فرزندان; در آن لحاظ نشده باشد، مسلماً نمی تواند برای آنها مناسب باشد .
قانون وقتی قانون است که همه آن را محترم بشمارند،; اگر قانونی تعیین شد، هیچ کس حتی خود شما نباید آن را نقض کند. اکثر والدین برای برقراری آرامش در خانه; و پایان دادن به گریه ی کودک ، قوانینی را که خودشان وضع کرده اند را نقض می کنند.; اولین شخصی که باید قوانین را رعایت کند، خود شما هستید .

باید با همسرتان برای تعیین قوانین، رویه ای یکسان و هماهنگ داشته باشید; و با همدیگر مشورت کنید و سپس تصمیم بگیرید و بعد بچه ها را در جریان اجرای آن قانون بگذارید .
تعیین مرز ها و محدودیت های رفتاری باید به صورت یکنواخت و پیگیرانه دنبال شود،; اجرای قوانین اصلی باید در مکان های دیگر مثلاً در مهمانی ها یا مکان های عمومی نیز علاوه بر منزل پیگیری شود .

در مواردی نیز اجازه دهید که کودکان قانون گذار باشند ، مثلاً قوانین بازی را آنها تعیین کنند .

راهکار هایی برای اطاعت فرزندان از قوانین و مقررات

۱ – چرائی قوانین توضیح داده شود .

اگر کودکان بدانند به چه دلیل مقرراتی برای آنها وضع می شود، بهتر پایبند آنها باقی می مانند .
جمله ی « حق نداری با دوچرخه به خیابان بروی . » وضع قانون بدون دلیل است،; اما اگر گفته شود: « دوچرخه سواری در خیابان ، خطرناک است و ممکن است آسیب ببینی.»; در واقع دلیلی ارائه می دهد ، در این صورت پذیرفتن آن ساده تر می شود .
به یاد داشته باشید کودک همراه با آموختن پیروی از قوانین،; نیاز به شنیدن توضیحاتی در مورد بعضی از قوانین خاص دارد .

مثلاً به کودک یادآور شوید که احترام به بزرگ تر های منزل،; در هر شرایطی باید حفظ شود و علت این کار را هم برایش بازگو نمائید.; یا اینکه چرا کتک زدن دیگران ممنوع است،; و یا اینکه گفتن کلمات زشت به دیگران چه احساسی در آن ها به وجود می آورد.; این گفتگو ها بهتر است بدون ارتباط با کار بد کودک صورت گیرد; و توضیحات در حد فهم و درک کودک بوده و خیلی مفصل و طولانی نباشد .

تعیین قوانین

تعیین قوانین

۲ – منظور از وضع قوانین به روشنی بیان شود .

منظورتان را به روشنی بگوئید و راهنمائی های لازم را بیان نمایید.; محدودیت ها را به طور کامل روشن کنید و از گفتن عبارت های گنگ و نا مشخص خودداری کنید.; کودکان باید به طور دقیق بدانند که از آن ها چه انتظار هایی دارید و آنان چه باید بکنند.

۳ – به کودک حق صحبت داده شود .

کودکان هم باید در تعیین مقررات و محدودیت ها حق صحبت داشته باشند،; باید فرصتی به آنان داده شود تا آنچه را که فکر و احساس می کنند، بازگو نمایند.; حتی یک کودک پنج تا شش ساله نیز می تواند با شما صحبت کند و شما را در وضع مقررات منصفانه کمک کند.; البته شنیدن حرف های او به این معنا نیست که به طور حتم به حرفش گوش داده و از خواسته ی خود صرف نظر کنید.

۴ – گاهی قوانین دوباره یادآوری شوند .

کودکان گاهی وقت ها مقررات و محدودیت ها را فراموش می کنند،; اگر احساس می کنید فرزند شما قاعده ای را فراموش کرده است، آن قدر صبر نکنید تا به دردسر بیفتد و بعد اقدام کنید،;هر از چند گاهی مجدداً قوانین را یادآوری نمائید.; اگر بعد از چند بار یادآوری باز هم به رفتارش ادامه داد، ;جریمه ی لازم را برایش در نظر بگیرید.

۵ – از قبل نسبت به وضع قوانین اطلاع داده شود .

ناگهان و بی مقدمه قانون و محدودیت وضع نشود. باید اجازه داد کودکان قبل از رعایت محدودیت،;از وجود آن و قانونی که وجود دارد، آگاه باشند . چگونه ممکن است وقتی شما حرفی نزده اید، ;فرزندتان پیشاپیش بداند که نباید در خیابان دوچرخه سواری کند ، یا اینکه تا چه ساعتی می تواند بیرون باشد.

۶ – قوانین با جمله های مثبت بیان شوند .

سعی کنید در بیان مقررات برای فرزندتان از جمله های مثبت استفاده کنید . ;مثلاً اگر به محض ورود به خانه ، متوجه شدید که کودک اسباب بازی هایش را وسط اتاق پذیرائی پهن کرده ، ;به جای گفتن « بیا این آشغال ها رو جمع کن » ، به او بگوئید « بیا اسباب بازی های قشنگت رو از اینجا بردار و بذار توی اتاقت » .

یا به جای اینکه به او بگوئید : « با توپ داخل اتاق بازی نکن » ، ;بهتر است بگوئید : « می توانی با توپت در حیاط بازی
کنی » . ;در این صورت فرزند شما راغب تر به انجام مقررات می گردد .

 

 

لطفا در صورت مفید بودن مطالب جهت استفاده ی دوستان و کمک به ما ;و دیگران مطلب را با کلیک روی آیکون های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

 

گردآوری : مریم ایراندوست

گروه آموزشی پژوهشی تا بیکران

 

منابع
www.koodakonline.com
www.beytoote.com
www.vista.ir
www.pasokhgoo.ir
www.tebyan.ir
www.koodakcity.com

 

[ad id=”5098″]

 

تعیین قوانین

One Reply to “تعیین قوانین و مقررات برای فرزندان”

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.