۸ اصل مطرح شدن و پیشرفت شغلی

۸ اصل مطرح شدن و پیشرفت شغلی

۸ اصل مطرح شدن و پیشرفت شغلی

اگر جزو افرادی باشید که خواهان پیشرفت هستید، قطعا به این مورد توجه کرده اید که برخی از افراد  و همکارانتان بیش تر از بقیه ترفیع می گیرند! با داشتن مهارت و توانائی یکسان، نسبت به بقیه دستمزد بیشتری می گیرند؟ ۸ اصل مطرح شدن و پیشرفت شغلی

چرا باید اینگونه باشد؟ با وجود اینکه افراد دیگری هستند که شاید به ظاهر تلاش بیشتری می کنند ولی از بقیه جا می مانند!

واقعیت این است که تنها زمان بیشتری اختصاص دادن، یا تلاش بیشتری انجام دادن به خودی خود منجر به موفقیت نمی شود! تلاش بیش از حد و شتابزده برای رسیدن به این اهداف، نه تنها عموماً با شکست مواجه می‌شود، بلکه تصویر خوبی را هم از ما در نهایت نخواهد ساخت.

95011508

۱-  یکی از موارد بسیار تاثیر گذار بر پیشرفت شغلی توجه کردن به بازخوردها و درک کردن موقعیت هاست بدین صورت که مدام به بازخوردهایی که به شما داده میشود توجه کرده و نقاط ضعفتان را اصلاح کنید .

یکی از موارد که شاید حرف اول را در مطرح شدن می زند؛ و نقطه آغاز آن به شمار می آید، افزایش کفایت و تبحر است.

حال موقع توجه کردن است؛ اینکه دقت کنید که در کار شما کدام قسمت مهم تر و تاثیرگذار است و بیشترین اهمیت و توجه را در سازمان و یا شرکت شما دارد؟ و بعد تصمیم بگیرید که سطح خود را در آن مورد بالاتر ببرید و در ان زمینه با مهارت و صلاحیت ظاهر شوید.

این کار با سرعت زیادی توجه ها را به سمت شما می برد، و فرصت های مناسبی را در اختیارتان قرار می دهد به شرط اینکه دریافت خوبی داشته باشید واز فرصت ها استفاده کنید.این برای برتری در کارتان لازم است، اما کافی نیست.

95011509

۲-  نکته دیگر، ظاهر مناسب شماست؛ نتایج یک بررسی نشان داد که تصمیم به استخدام فرد، در همان ۳۰ ثانیه اول اتخاذ می شود. بعضی ها هم معتقدند که تنها ۴ ثانیه اول برای تصمیم گیری کافی است! چه بسیار افراد با مهارت و صلاحیت بالا که تنها به خاطر نداشتن پوشش مناسب، رد صلاحیت شده اند.

چون خیلی ها بر این باورند که نحوه پوشش و ظاهر شخص نمادی از نحوه نگرش درونی شخص نسبت به خود است، هنگامی که شخص تصویرمثبت و واضحی از خود و صلاحیت های خود دارد سعی می کند ظاهر خارجی خود را نیز با درون خود همسو نماید.

نکته مهم و قابل توجه دیگر سازگاری نوع پوشش با نوع فعالیت و سازمان است. نگاه، عمل و پوششتان را متناسب با شغلتان نمائید.

۳-  از روش های دیگرمطرح شدن این است که به یک یا دو نهاد مرتبط با کار یا فعالیت مرتبط با شرکت یا سازمان ملحق شوید. این کار را با حضور بعنوان مهمان در جلسات شرکت شروع کنید، تا افراد کلیدی را شناسائی کنید، و قسمت هایی که بیشترین فعالیت و نفوذ را دارند پیدا کنید. بهترین جایی که می توانید، زمان، مهارت و انرژی خود را در آن بکار گیرید پیدا کنید. ارتباطات خود را در داخل و خارج از شرکت بهبود بخشید. ۸ اصل مطرح شدن و پیشرفت شغلی

۴-  مسئولیت پذیر بودن؛ پذیرش مسئولیت یکی از سخت ترین کارها است و بدون آن نیز موفقیت امکان پذیر نیست.اگر مسئولیت پذیر نباشید و مسئولیت های خود را به سایر افراد بسپارید، شخصیت و اراده شما ضعیف نشان داده می شود و اهمیت و ارزش شما را کم می کند. ۸ اصل مطرح شدن و پیشرفت شغلی

کسانی که از همه چیز و همه اشخاص شکایت می کنند و آنها را به باد انتقاد می گیرند و بهانه تراشی می کنند در نهایت نه تنها موفقیت و سعادت کسب نمی کنند بلکه منجر به فاجعه در زندگی شخصی و حرفه ای خواهند شد.

95011510

۵-  قابل اعتماد بودن ؛ زمانی که کاری به شما سپرده می شود، سعی کنید اطلاعات کامل به دست آورید تا بتوانید آن کار را به بهترین شکل انجام دهید وسعی کنید با صداقت کامل کار کنید،  وقتی هیچ ابهامی باقی نماند، کم کم تضمین کار خود را بالا برده و رئیستان می تواند بدون دغدغه، کارهای اصلی را به شما بسپارد، و این در نهایت خیلی زود باعث پیشرفت شما می گردد.

۶-  از موارد دیگر، ارتقای دائمی مهارت و سطح اطلاعات و آگاهی است، و مافوقتان و هکارانتان باید از این ارتقاء آگاه باشد، دوره های فوق برنامه مرتبط با حرفه تان، موجب تقویت و بهبود در کارتان خواهد شد، گاهی نیز می توانید از شرکت و یا سازمان بخواهید که هزینه آنها را تقبل کند، در این صورت شما باید آنها را مطمئن سازید که در این دوره ها شرکت می کنید وسازمان از مزایای آن دوره بهره مند خواهد شد. ۸ اصل مطرح شدن و پیشرفت شغلی

برای نتیجه بهتر گرفتن می توانید ابتدا از مافوقتان سوال کنید که چه مهارت ها و توانائی هایی برای سازمان و یا شرکت ضروری و تاثیرگذار است، می توانید در این موارد با او مشورت کنید و حتی از او کتاب و برنامه های صوتی و یا ویدیوئی درخواست کنید. افرادی که تشنه یادگیری هستند بیشتر مورد توجه قرار می گیرند. وقتی رئیستان ببیند تا چه حد مشتاق یادگیری و پیشرفت هستید، همواره همچون یک مرشد به شما کمک خواهد نمود. انجام منظم این کار،  پیشرفت درحرفه ی شما را تسریع خواهد کرد.

95011511

۷-   داشتن نگرش مثبت، کمک کننده و پرانرژی بسیارمورد توجه است.

با دیگران دوستانه و صبور رفتار کنید و همیشه از حرف های خوب و مثبت برای گفتگو با همکارانتان استفاده کنید، لبخند بزنید و پرانرژی باشید و تا جایی که از دستتان برمی آید به همکارانتان کمک کنید، در مقابل آنها نیز به هر دری می زنند تا درها را به رویتان بگشایند.

بالاترین و بهترین نوع موفقیت نیازمند آرامش ذهنی و لذت و خوشحالی است که تنها نصیب کسانی می شود که کاری را که بیشتر از همه علاقه دارند، یافته اند. ۸ اصل مطرح شدن و پیشرفت شغلی

مخصوصا اگر بتوانید در مواقع بحرانی انرژی و تمرکز خود را حفظ کنید و مانند یک قهرمان رفتار کنید، خلاق تر خواهید بود و تصمیمات بهتری نیز خواهید گرفت و این عملکردهای مناسب و عالی برای همیشه در ذهن باقی خواهد ماند و اثرگذار خواهد بود.

۸-  از مهمترین و چشمگیرترین خصوصیت برای مطرح شدن، داشتن اعتماد به نفس است.

فاکتورهایی برای نشان دادن اعتماد به نفس وجود دارد.

  • برای این کار اول باید خودتان را دوست داشته باشید.
  • برای انجام کارهای جدید و تغییر پیش قدم شوید، و یا چیزی نو خلق کنید.
  • وقتی تصمیم گرفتید کاری را انجام دهید، ان را حتما انجام دهید.
  • با مواردی که بقیه از آن واهمه دارند، روبرو شوید و با شجاعت آن کار را انجام دهید.
  • با نوع نشست و برخاستتان، راه رفتن و زبان بدنتان نشان دهید اعتماد به نفس دارید.
  • تا زمانیکه اعتماد به نفس کامل ندارید، وانمود کنید که اعتماد به نفس دارید.95011512
  • به دیگران اعتماد به نفس دهید.

اگر یاد بگیرید که چگونه به مردم اعتماد به نفس بدهید، چگونه آنها را برانگیخته و به ذوق آورید، در نظر آنها فرد مهم و تاثیرگذاری دیده می شوید و دوست دارند تا به شما کمک نمایند. شاید راحت ترین شیوه برای این کار تشکر و حس سپاسگذاری بابت خدماتی است که به شما ارائه می دهند. و از نکات دیگر این است که حس مهم بودن را به دیگران القاء کنید.

هیچ گاه نخواهید که به هر قیمتی در زمینه مورد نظرتان مطرح شوید، اگر بخواهید حق کسی را پایمال کنید و یا از کسی سوء استفاده کنید، مطرح شدن و مهم شدن شما مدت زمان زیادی طول نخواهد کشید و به زودی دیگران از شما روی برمی گردانند،و اگر از اصول صحیح برای این کار استفاده کنید به زودی جزء عناصر کلیدی شرکت و یا سازمانتان می شوید.

 

روناک روشنگر

 

 

 

۸ اصل مطرح شدن و پیشرفت شغلی

 

 

 

2 Replies to “۸ اصل مطرح شدن و پیشرفت شغلی”

  1. خیلی عالی بود استفاده کردم از استاد فرزانه وروناک روشنگر کمال تشکررادارم

  2. باسلام وعرض ادب. خدا را شاکرم که با استاد پاکذات و گروه تا بیکران اشنا شدم. و با تمام وجود از خانم روشنگر بابت مطلب ۸ اصل مطرح شدن،تشکر صمیمانه دارم.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.