مصاحبه با ایلان ماسک

گفتگوی فوق‌العاده انگیزشی با ایلان ماسک

ایلان ماسک (به انگلیسی: Elon Musk) متولد ۱۹۷۱ آفریقای جنوبی، مهندس، مخترع و شخص نامی تجارت در صنایع پیشرفته آمریکایی است. او بنیانگذار شرکت‌هایی همچون تسلا موتورز، پی‌پال و اسپیس‌اکس است. او هم اکنون مدیرعامل و مدیرفنی در اسپیس اکس و مدیرعامل و طراح محصول در تسلا موتورز است. برای اطلاعات بیش‌تر به صفحه‌ی ویکی‌پدیای ایلان ماسک مراجعه کنید.

در این ویدیو انگیزشی مصاحبه‌ای با ایلان ماسک داریم، صحبت های این مرد فوق‌العاده که باورهایتان را زیر و رو می کند. شما را دعوت به تماشای این ویدیو می‌کنم.

هنگامی که کاری برایت اهمیت دارد، حتی اگر احتمال موفق شدنت در آن بسیار پایین باشد، باز هم آن را انجام می‌دهی.

– ایلان ماسک

– این سومین شکست متوالی بود درسته؟

– به این فکر کردی باید یه جور قال قضیه رو بکنی؟

+ هیچ‌وقت

– چرا نه؟

+ هیچ‌وقت تسلیم نمی‌شم. فقط وقتی دست می‌کشم که مرده باشم.

هشت هفته بعد، ماسک، ریسک یک پرتاپ دیگر را هم به جان خرید و این بار،  همه چیز خوب پیش رفت. اگر پرتاپ چهارم موفق نمی‌بود ما منابع کافی برای پرواز پنجم نداشتیم.

ویژگی‌های کارآفرین‌های موفق

کار آفرین‌های موفق از هر قشر و سلیقه‌ای می‌توانند باشند. این ویژگی‌هایی که توضیح می‌دهم خیلی مهم‌اند. یک کار آفرین باید نسبت به کیفیت کار یا محصولی که ارائه میده حساس باشه. در هر زمینه‌ای که فعالیت می‌کنه باید شدیدا به کارش علاقه‌مند باشه. حتی اگه در زمینه‌ای که هستید بهترین‌ید باز هم امکان شکست وجود داره. پس خیلی مهمه کاری که انجام می‌دی رو دوست داشته باشی. اگر به کارت علاقه‌مند نیستی، بدون که زندگی خیلی کوتاهه.

وقتی من و برادرم در حال شروع کردن اولین شرکت‌مون بودیم، به جای یه آپارتمان یه دفتر کوچیک اجاره کردیم و روی زمین می‌خوابیدیم و فقط یک کامپیوتر داشتیم به همین دلیل وب‌سایتمون در طول روز فعالیت می‌کرد و در شب هم مشغول توسعه‌اش بودیم. هفت روز هفته رو ۲۴ ساعت کار می‌کردیم، همین طوری ادامه دادیم تا بالاخره انجامش دادیم.

تو ۹۰ میلیارد معافیت مالیاتی به شرکت‌های انرژی تجدید پذیر دادی بابت انرژی خورشیدی و باد! این پولیه که بابت پنجاه سال معافیت مالیاتی به این شرکت‌ها داده می‌شه. یکی از دوستام می‌گفت: این بازی بازنده و برنده نبود، بلکه همش باخت بود.

من ۲۴ ساعته در دسترسم. برام اهمیتی نداره. می‌خواید ساعت ۳ نصف شب زنگ بزنید.

آن‌ها بالاخره موفق شدند.

تونستیم اصل پولی رو که وام گرفته بودیم و سودش رو هم با خوش حسابی بپردازیم. در نهایت این وام برای هر پرداخت‌کننده‌ی مالیات بیشتر از ۲۰ میلیون دلار سود آوری داشت. به شدت کار می‌کردیم هر هفته چیزی در حدود ۸۰ تا ۱۰۰ ساعت رو کار می‌کردیم. اگر بقیه ۸۰ ساعت در هفته کار می‌کنند ما باید هر هفته تا ۱۰۰ ساعت کار کنیم تا کاری که اونا در یک‌سال تموم می‌کنند رو در ۴ ماه تموم کنیم.

انسان‌ها به طور غریزی به آرزو‌هاشون فکر می‌کنند و کار آفرینان باید بدونند به جای نشستن و فکر کردن به آرزوهاشون باید به طور واقع بینانه فکر کنند و دست به کار بشند. محصول یا خدمتی که ارائه می‌دید باید خیلی از رقباتون بهتر باشه. کمی بهتر بودن دردی رو درمان نمی‌کنه. در نظر گرفتن این نکات احتمال موفقیت‌تون رو می‌بره بالا.

من در کاری که می‌کنم به امید و اشتیاق و این چیزا اهمیتی نمی‌دم، در واقع اصلا هدفمو به چیزایی مثل انگیزه و اشتیاق و امید گره نمی‌زنم. بدون اینکه اهمیت بدم چه نتیجه‌ای می‌گیرم، هر چه که در توانم دارم رو ارائه می‌کنم. کارهایی که تا الان انجام دادیم شانس موفقیت خیلی کمی داشتند ولی بالاخره اونا هم موفق شدند.

تاسیس یک شرکت مثل بچه‌دار شدن می‌مونه، همونطور که بچه رو نمی‌شه بدون غذا بزرگ کرد، کسب‌و‌کار رو هم نمی‌شه بدون مراقبت ول کرد.

– حتی اگر به خاطرش همه چیز رو از دست بدی؟

+ بله

یادم می‌یاد یک‌شنبه قبل از کریسمس سال ۲۰۰۸ بیدار شدم و به خودم گفتم هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم به جایی برسم که دچار حمله‌ی عصبی بشم و فکر می‌کردم دیگه نمی‌تونم از این جلوتر برم. خیلی‌ها با من حرف زدند که تاسیس شرکت موشک‌های فضایی رو بزارم کنار تو شرایط خیلی بدی گیر افتاده بودم.

یکی از دوستانم یه سری ویدیو از انفجار راکت‌ها جمع کرده بود و مجبورم کرد نگاشون کنم.این کار رو کرد چون نمی‌خواست دار و ندارمو از دست بدم و در آخر هر چه داشتم رو سرمایه‌گذاری کردم و حتی از دوستانم پول می‌گرفتم تا قرض‌هامو پرداخت کنم.

هدف نهایی ایلان ماسک

هدف نهایی ما ساخت یه شهر روی مریخه. و این امکان رو برای آدم‌ها فراهم کنیم که امکان زندگی در چند سیاره رو داشته باشن و در حقیقت بتونیم یه تمدن انسانی فضایی درست کنیم. من نمی‌گم حتما موفق می‌شیم، دارم می‌گم حداقلش اینه که تمام تلاشم رو می‌کنم.

– سومین شکست پیاپیت بود درسته؟

– فکر نمی‌کنی که باید دیگه قال قضیه رو بکنیم؟

+ هرگز. هرگز تسلیم نمی‌شم.

از طرف ناسا با ما تماس گرفتند و گفتند برامون یه قرارداد یک‌ونیم میلیارد دلاری در نظر گرفتند. اگه تو یه مسیر به انگیزه و اشتیاق نیاز دارید اصلا سراغش نرید. فکر می‌کنم ذهن انسان به‌طور ذاتی رویا پردازیه. اینکه تمدن انسانی در سایر سیارات برقرار بشه برای من یعنی آینده و اینه که به من انگیره می‌ده.

اگر می‌خواید صبح از خواب بپرید باید انگیزه‌های حقیقی این شکلی داشته باشید.

زندگی فقط حل مسئله نیست. این نیست که حتما یه چیزی پیدا کنید بهتون انگیزه بده تا بتونید به امید اون زندگی کنید. این هدف که بتونیم زندگی در فضا رو امکان‌پذیر کنیم واعقیتش تا اینجاش که خیلی سخت بوده. رسیدن به این هدف راه مشخصی داره. مهمه این مسیر رو به پایان برسونیم حتی اگه خطراتی هم در راه باشه.

حتی اگه امکان شکست وجود داشته باشه و آمار و ارقام بگه که ما نمی‌تونیم باز هم ارزش امتحان کردن رو داره

برای اینکه آینده رو بسازیم باید یه کارهایی رو انجام بدیم

خودروی ایلان ماسک

شرکت SpaceX پنج هزار کارمند داره که همه کارها رو با جدیت دنبال می‌کنند و موقعیتی که به دست میاریم فقط حاصل تلاش شخص من نیست. تیم فوق‌العاده‌ای داریم.

۲۰ ثانیه شروع معکوس …

احتراق انجام شد

فکر می‌کنم داریم وارد عصری تازه از علوم فضایی می‌شیم که خیلی هیجان‌انگیز خواهد بود. کاری که در شرکت SpaceX داریم انجام می‌دیم اینه که محدودیت‌ها رو کنار بذاریم و تمدن انسانی رو گسترش بدیم.

برنامه‌مون این بود که سه تا موشک پرتاپ کنیم. هر سه پرتاپ هم ناموفق بود و به همون اندازه هم منابع داشتیم. تصمیم گرفتیم یه بار دیگه شانسمون رو امتحان کنیم و این بار به نتیجه رسیدیم.

به هرحال شرکت موفق می‌شه و من امیدوارم که این اتفاق بیفته. امیدوارم این دفعه رو موفق بشیم

۳ – ۲ – ۱ – ۰

تمام موتورها در حال کار کردنند. پرتاپ با موفقیت انجام شد. ۳۲ دقیقه گذشته است. آپولو ۱۱ با موفقیت پرتاپ شد.

به نظرم مهمه که انسان‌ها بتونن در چند سیاره زندگی کنند. فکر می‌کنم اکثر مردم آینده‌ای رو که در اون بشر بتونه به فضا سفر کنه به آینده‌ای که انسان‌ها تا زمان انقراض در زمین محصور بمونن ترجیح میدن. به همین خاطر هم بود که SpaceX را تاسیس کردم.

هدفم اینه که با فراهم آوردن شرایطی که در اون اکثر مردم بتونن به سفرهای فضایی برن، تغییر بزرگی در زندگی بشر به وجود بیاریم. وقتی یه کاری برات اهمیت داره حتی اگه احتمال موفق شدنت که باشه، انجامش بده. میدونی که تعدادی از شخصیت‌های معروف آمریکایی دوست ندارن این اتفاق بیفته. با اینکه برای این اشخاص احترام زیادی قائلم، قبول کردن نظرشون برام خیلی سخته. امیدوارم یه روزی بیان و ببینند که چقدر سخت کار می‌کنیم و فکر می‌کنم اگر این کار را انجام دهند نظرشان درباره‌مان تغییر می‌کند.