پشت هر رفتاری، یک نیت مثبت وجود دارد

پشت هر رفتاری، یک نیت مثبت وجود دارد

( ادامه پیش فرض های ان ال پی)

با وجود اینکه در یکی از پیش فرض ها متوجه شدیم که هر شخصی، نقشه ذهنی مخصوص به خود را دارد، گاهی پیش می آید که هنوز رفتار دیگران برای ما عجیب است و موجب ناراحتی و یا خوشحالی ما می شود و شاید در بعضی از مواقع هم نمی توانیم رفتار دیگران را درک کنیم، با اطلاع یافتن از این پیش فرض، چنین اتفاق هایی برای ما به ندرت پیش می آید و بهتر دیگران را درک می کنیم و آنها را قضاوت نمی نمائیم، زیرا به جای اینکه بکوشیم تا شخصیت فرد را قضاوت کنیم و یا علت رفتار را پیدا کنیم به دنبال نیت مثبت رفتار خواهیم رفت! پشت هر رفتاری، یک نیت مثبت وجود دارد

رفتار شامل، افکار خودآگاه و ناخودآگاه، احساسات ، پاسخ ها، عملکردها و نشانه هایی است که ما به صورت خارجی مشاهده می کنیم.

در میان همه پیش فرض ها، شاید این پیش فرض مهمترین موضوعی بود که در ابتدا زیاد به آن توجه نشد ودرک نگردید و اکنون در بسیاری از تکنیک های ان ال پی حضور پررنگی دارد.

پشت هر رفتاری یک نیت مثبت وجود دارد،  و این به معنای خوش بینی و یا یک نوع نگرش مثبت نیست، بلکه می گوید که هر فردی هر رفتار خوب یا بدی که دارد، پشت آن رفتار نیت خیری دارد، و نحوه شکل گیری آن رفتار در گذشته به دلیل خاصی بوده است و شخص یک نیت خوب و مثبت برای انجام دادن آن رفتار دارد، و این مثبت بودن نیت، هیچ ربطی به خود رفتار ندارد.

همچنان که ممکن است رفتار بد باشد، ولی شخص به دلایل مثبت (نیت مثبت) در سطح خود آگاه و یا ناخودآگاه آن رفتار را انجام دهد.

نیت مثبت شخصی که دزدی می کند، شاید به دلیل تامین غذا برای خانواده اش و یا برای ثروت مند شدن سریع باشد، با وجود مثبت بودن نیت، در نهایت آن عمل به ضرر شخص می باشد و ممکن است موجب طرد شدن او توسط اعضائ خانواده و یا حبس و زندانی شدن او شود. پشت هر رفتاری، یک نیت مثبت وجود دارد

نیت مثبت شخصی که سیگار می کشد، شاید به دلیل آرامشی که به او می دهد باشد.

نیت مثبت کسی که خشمگین می شود شاید به دلیل قدرتی باشد که به او می دهد.

نیت مثبت چیست؟

دلیل و هدفی که اشخاص از انجام دادن رفتار خود دارد و ممکن است شخص به نیت رفتار خود، آگاه باشد و یا نباشد و این نیت در لایه های عمیق افکار پشت افکار و در ضمیر ناخودآگاه وجود دارد و از جنس احساس و یا فکر است و با پرسیدن سوال و جوابهای متعدد، می توان نیت مثبت را پیدا کرد. این نیت ممکن است که کل وجود شخص را در بر بگیرد و یا فقط  مربوط به قسمتی از وجود فرد باشد. این نیت مثبت فقط مربوط به شخص مورد نظر است و شخص دیگری ممکن است همان رفتار را با نیت مثبت دیگری انجام دهد.

95011502

نیت مثبت در مورد خود شخص، کیفیت و یا اثر رفتار صحبت نمی کند، و با دانستن و پیدا کردن نیت مثبت، می توان بدون قضاوت درباره خود فرد و یا اثر رفتار او،واکنش های بهتری درباره رفتارهای به ظاهر نامناسب،انجام داد، و واکنشی مناسب با موقعیت انجام داد.95011503

توجه کنید که این پیش فرض هرگز به معنی چشم پوشی از رفتارهای نامناسب و تخریب کننده نیست و یا اینکه دیگر نتوانیم خودمان و دیگران را برای کارهای زشت و گناهکارانه محکوم کنیم. همچنین به معنی پذیرش رفتارهای غیر مجاز نخواهد بود.

من یک دوست در دانشگاه داشتم که مرتبا به همه چیز و همه کس شک می کرد. من همیشه به این فکر می کردم که او چرا این کار را انجام می دهد؟

بعد از مدتی متوجه شدم که رفتار گله مندانه او ناخودآگاه است، و او این کار را انجام می دهد تا توجه و حمایت دوستانش را به خودش جلب کند (نیت مثبت).

95011505

 

برای چه کسی این نیت مثبت، مثبت است؟

این نیت مثبت فقط به نفع خود شخص و یا شاید قسمتی از وجود شخص باشد.

برای فهمیدن بهتر آن، به مثال زیر دقت کنید:

حتی دردها و رنج ها بعنوان رفتارهای بدن مورد توجه قرار می گیرند:

افرادی وجود دارند که رنج و درد را برای سال ها تحمل می کنند و گاهی دچار دردهای مزمن می شوند، در بسیاری از موارد هیچ دلیل پزشکی وجود ندارد و آنها به اصطلاح دچار اختلال روان تنی هستند. در بسیاری از آنها وقتیکه شخص عاشق می شود و مدت زمان زیادی را با عشقش می گذراند، از لحاظ سلامتی بهتر می شود. زمانی که فرد نیت مثبت را از عشق و یا خانواده می گیرد، بصورت ناخودآگاه بهبود می یابد.

اما اگر نیت مثبت تامین نشود و حتی فرد خواهان آن باشد که بصورت خوداگاه دردش بهبود یابد، قسمت درگیر درد، اجازه رها شدن از درد را نمی دهد. پشت هر رفتاری، یک نیت مثبت وجود دارد

مثال دیگر:

من شخصی هستم که کارهایم را تا دقایق ۹۰ به تعویق می اندازم، و وقتی که سرانجام کارم را شروع می کنم، همراه با درد و نگرانی و اضطراب خواهد بود.

با وجود اینکه میدانم به تاخیر انداختن آنها چه تاثیر نامناسبی روی من میگذارد، هنوز هم این رفتار الگوی رفتاری من است.

بعد از آشنا شدن با این پیش فرض متوجه شدم که این تاخیر بیشتر باعث ایجاد افتخار و لذت در من می شود.

نیت مثبت آن رفتار در من به این شکل است که با خودم می گویم: نگاه کن با وجود آنکه وقت کمی داشتم، توانستم آن را انجام دهم و من به خودم افتخار می کنم.

پس با وجود آنکه ممکن است رفتار به ما ضرر برساند، اما به خاطر داشتن نیت مثبت ما دوباره و دوباره آن را انجام می دهیم.

 

چگونه ما می توانیم نیات مثبت را کشف کنیم؟

وقتی شما تصمیم میگیرید که نیت مثبت خودتان و یا شخصی را پیدا کنید، متوجه می شوید که چقدر همه چیز متفاوت می شود، شما به جزئیات بیشتری توجه می کنید، کنجکاو می شوید و سوالهای زیادی برای شما به وجود می آید!

  • چه چیزی را شخص با عمل کردن به این رفتار تجربه میکند؟
  •  آیا تا به حال من همچین رفتاری داشته ام؟
  •  چه موقع من همچین رفتار مشابهی خواهم داشت و آن رفتار چه چیزی برای من خواهد داشت؟
  •  فردبا انجام این رفتار چه اتفاقی برایش ممکن است بیافتد؟

پشت هر رفتاری، یک نیت مثبت وجود دارد

با توجه کردن به این سوالات همدلی در شما افزایش می یابد.

و باعث می شود که شخص مقابل احساس شنیده شدن کند، و این امر خود منتهی به بالا بردن کیفیت ارتباطتان می گردد.

در عین حال شما ممکن است نیت مثبت شخص را نیز پیدا کنید که یا با پرسیدن مستقیم سوال به دست می آید و یا اینکه خودتان را در موقعیت فرد مقابل قرار دهید و سعی کنید به شیوه او فکر و احساس نمائید.

و این کار را آنقدر ادامه دهید تا نتیجه خوب و صحیح حاصل شود و در نهایت اطلاعات مفید را پیدا می کنید.

 

نتایج پیدا کردن نیات مثبت:

درک و همدلی؛ وقتی از نیت مثبت رفتارهای دیگران آگاه می شوید، واکنش های شما متفاوت و مفیدتر خواهد بود و به درک ، تحمل و همدلی شما در روابط کمک خواهد کرد و گاهی نیز می توان به افراد کمک کرد که احساس و رفتار بهتری را تجربه کنند.

جایگزینی رفتار درست؛ با پیدا کردن نیات مثبت رفتارهای نامناسب و مخرب، می توانیم با جایگزینی رفتار جدید متناسب با نیت مثبت، در بهبود و تصحیح رفتار در خودمان و دیگران، نتایج فوق العاده ای کسب کنیم.

95011506

این پیش فرض به ما در تغییر شیوه تفکر که منجر به تغییر عملکرد می شود کمک خواهد کرد با توجه به اینکه نباید بطور کورکورانه مثبت باشیم، این پیش فرض به ما کمک خواهد کرد تا در موقعیت های بهتری قرار بگیریم و تحولات زیادی در زندگی ما صورت گیرد.

در پایان لازم به ذکر است که گاهی نیات مثبت در اشخاص آنقدر عمیق هستند که به سادگی و با سوالات بالا نمیتوان پی به نیت مثبت شخص برد که البته با اجرای تکنیکهای عملی ان ال پی میتوان نیت مثبت هر عملی را یافت، آنچه که تا اینجا مهم است ،این نکته است که بدانیم هر عمل و رفتاری در شخص خواه مثبت و خواه منفی دارای نیت مثبتی در سطح ناخودآگاه آن شخص میباشد که در بسیاری از موارد اشخاص خود نیز از نیات مثبت رفتارهایشان آگاه نیستند. پشت هر رفتاری، یک نیت مثبت وجود دارد

 

روناک روشنگر

 

 

پشت هر رفتاری، یک نیت مثبت وجود دارد

 

 

 

 

 

3 Replies to “پشت هر رفتاری، یک نیت مثبت وجود دارد”

  1. سلام دوستان عزیز ..روز بخیر …آیا مطلب نیت مثبت رفرنس دارد میشه منبع این مطالب را هم مطرح کنیید

  2. باسلام وخسته نباشیدبه استادعزیزم وهمه ی همکاران زحمتکش ازاینکه اطلاعات مفیدوخوبی دراختیارمان میگذاریدخیلی ممنونم

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.