دعواهای خواهر و برادری، علت ها و راهکارها

دعواهای خواهر و برادری، علت ها و راهکارها

دعواهای خواهر و برادری، علت ها و راهکارها

وقتی تعداد فرزندان از یکی بیشتر می شود مسئله ی مهمی ایجاد می شود به نام “دعوای میان بچه ها ” که بسیار ناراحت کننده است و تحلیل انرژی والدین را به دنبال دارد. دعواهای خواهر و برادری، علت ها و راهکارها

مشکلاتی از قبیل نیشگون گرفتن بکدیگر کودکان،هل دادن همدیگر و …

دعواهای خواهر و برادری بخشی از زندگی خانوادگی بچه هاست . کودکان در روابط تنگاتنگ و صمیمی خود با خواهر و برادر هایشان، مهارت های شناختی و اجتماعی مهمی را می آموزند. جرّ و بحث بچّه ها می تواند شرایطی را برای تمرین و یادگیری بسیاری از اصول زندگی اجتماعی در یک موقعیت کوچک تر را فراهم کند.

« مامان ! من دیگه نمی تونم این داداشمو تحمّل کنم، خودت بیا جلوی کارهاشو بگیر تا نزدمش !»

« بابا! شما همیشه طرف خواهرمو می گیرید، این بار هم تقصیر اون بود، خوب شد که دفترشو پاره کردم ! »

آنهایی که خواهر و برادر دارند و یا بیش از یک فرزند در خانه دارند، این جملات برایشان نا آشنا نیست.

در این دعواها بچّه ها می توانند روش حل اختلاف را یاد بگیرند و به نظرات دیگران احترام بگذارند.

دلایل دعواهای خواهر و برادری95051707

 1. جلب توجّه
 2.  به هم خوردن عدالت و برابری میان فرزندان
 3.  به خطر افتادن حس مالکیت کودک
 4.  حس برتری طلبی و اثبات قدرت خود
 5.  دخالت بی جای پدر و مادر در اختلافات جزئی
 6.  بیکاری یا به اصطلاح سر رفتن حوصله
 7.  مقایسه کردن بچّه ها
 8.  الگو برداری از والدین پرخاشگر

نقش والدین

والدین نقش بسیار مهمی در کاهش دعوای کودکان با یکدیگر دارند، امّا چگونه؟

والدین هنگام مشاجره کودکان باید حتی الامکان از مداخله خودداری کنند زیرا مداخله ی مداوم والدین، مشکلات دیگری به همراه دارد. در صورت مداخله ی والدین کودکان همواره منتظر والدین می مانند تا آنها را از مشکلی که با آن روبرو شده اند ، رهایی داده و در نتیجه با مهارت های حل مسئله آشنا نمی شوند. آنها نباید بر نقاط ضعف کودک و پیدا کردن مقصر تأکید کنند بلکه باید گوشزد کنند که در دعوا، هر دو طرف مقصر بوده و مسئولیت دعوا را گردن یک کودک نیاندازند. همچنین باید شرایط را به گونه ای فراهم نمایند که هیچ یک از کودکان احساس شکست پیدا نکنند. دعواهای خواهر و برادری، علت ها و راهکارها

درک بهتر از روابط خواهر و برادری کمک می کند تا در هنگام داد و فریاد فرزندان، بتوان آنها را راهنمائی کرد البته در این مسیر رعایت نکاتی حائز اهمیت است، از جمله : دعواهای خواهر و برادری، علت ها و راهکارها

 • به مشاجرات کودکان اصلا واکنش نشان نداده و تنها هنگامی که خطر آسیب های بدنی وجود دارد، دخالت کنید.
 • کودکان را تشویق کنید تا در هنگام بحران، خودشان تصمیم بگیرند و اگر قصد مداخله دارید سعی کنید مشکلات را همراه آنها حل کنید نه برای آنها.
 • کودکان را از هم جدا کرده تا آرام شوند، سپس آنها را متقاعد کنید تا به توافق برسند که از دعوا دست بردارند یا اختلاف را حل و فصل نمایند.
 • زیاد پا فشاری نکنید تا برپا کننده ی دعوا را بشناسید، هر دو نفر را مقصر دانسته و هر کسی درگیر بوده به نوعی پاسخگوست.
 •  اگر درگیری های کودکان پی درپی تکرار می شود، جلسات هفتگی ترتیب داده و در آن قوانین خانوادگی را در مورد این درگیری ها یادآوری کنید.
 • مقایسه کردن می تواند باعث درگیری میان کودکان شود. آنها نیز همانند بزرگسالان از مقایسه کردن رنج می برند، مخصوصاً مقایسه ای که همراه با سرزنش باشد.
 • سعی کنید برای آنها کار یا سرگرمی ایجاد کنید تا نزاع میانشان کمتر شود، بخصوص اگر آنها را به بازی های دسته جمعی و یا کارهای گروهی مثل درست کردن کاردستی تشویق نمائید.
 • پدر و مادر باید با عقل و تدبیر و صبر و حوصله عوامل اختلاف را بشناسند و برطرف سازند.
 • با یک پیشنهاد خوب می توانید دعوا تمام کنید ، مثلاً وقتی که هر دوی آنها می خواهند با رایانه بازی کنند با لحن محبت آمیزی به آنها پیشنهاد دهید که یک ربع شما بازی کن و یک ربع هم شما.
 • وقتی بچّه ها مشاهده می کنند که پدر و مادر مدام با یکدیگر بگو مگو می کنند، از آنها یاد می گیرند و با خواهر و برادرشان دعوا می کنند، اما اگر شما والدین آگاه با افراد خانواده با محبت برخورد کنید، آن وقت بچه ها از شما می آموزند که با خواهر و برادر خود مهربان باشند و آنها را دوست بدارند.
 • در نزاع های کوچکی که میان آنها شکل می گیرد به صورت مستقیم دخالت نکرده و به سخن چینی آنها اهمیت ندهید، فقط از دور مراقبشان باشید.
 • زمانی که بچّه ها به دور از جنگ و دعوا ساعتها با هم بازی می کنند، آنها را تشویق کنید. تشویق بهترین و مؤثرترین وسیله ی تربیت می باشد و در روح و روان آنها اثر می گذارد و آنها را برای انجام کارهای خوب ترغیب می کند.
 •  همیشه سعی کنید محیط خانه را آرام نگه دارید، بچه ها در محیط نا آرام دچار اضطراب می شوند، نق می زنند و غرغر می کنند و در نتیجه با خواهر و برادرشان دعوا می کنند. دعواهای خواهر و برادری، علت ها و راهکارها

95051708

واکنش های مؤثر والدین

مرحله ی اول : مشاجره عادی

در صورتی که دعوا لفظی و جزئی بود، به فرزندان اجازه دهید خودشان مشکلشان را حل کنند، هم چنین این دعواها را نا دیده بگیرید و به کارهایتان بپردازید. وقتی کودکان بفهمند فردی علاقه ای به مشکل آنها ندارد، دیگر برای جلب توجّه دائماً نزد شما شکایت نمی کنند.

مرحله ی دوم: مشاجره در آستانه دعوا

اگر وضعیت وخیم تر شود، دخالت بزرگتر ها می تواند مفید باشد. در این مرحله خشم فرزندان را نسبت به یکدیگر بپذیرید، این کار به تنهایی می تواند آنها را آرام کند. برای مثال بگوئید: “به نظرم شما ها از دست هم عصبانی هستید”. به حرف های هر یک از آنها با احترام گوش دهید و نگوئید:” تو کوتاه بیا ” یا “هر چی خواهر بزرگترت می گه درسته ” ، ” تو بزرگتر از اونی هستی که بخوای لجبازی کنی .”

با این حال می توانید نشان دهید که پیچیدگی مسئله را درک می کنید، مثلاً  بگوئید ” به نظرم وضعیت سختیه، هر کدوم تون یه خواسته ای دارید و فکر می کنید حق با خودتونه”. دعواهای خواهر و برادری، علت ها و راهکارها

در ضمن نشان دهید که به توانائی آنها در یافتن راه حل مناسب اطمینان دارید و بگوئید:

“مطمئنم اگه عقل هاتون رو روی هم بریزید، می تونید راه حلی پیدا کنید که منصفانه باشه و برای هر دوتاتون

خوب باشه .”

مرحله ی سوم : وضعیت خطرناک

این وضعیت مربوط  به زمانی است که بچه ها به جان هم افتاده اند و به صورت فیزیکی درگیر شده اند و یکدیگر را کتک می زنند. در این شرایط کناره گیری و مداخله نکردن والدین راه حل منطقی نیست و ممکن است به کودکان آسیبی برسد. در این حالت آنها را برای مدتی از هم جدا کنید تا آرام شوند و برای دعوایشان قوانین و مقررات تعریف کنید.

95051709

آموزش مذاکره

به فرزندانتان آموزش دهید که چگونه مشاجراتشان را به طریقی که هر دو راضی باشند، حل کنند. از آنها بخواهید که فریاد نزنند و گفت و گو نمایند. به هر کدام فرصت دهید قضیه مربوط به خودش را بیان کند ولی داوری نکنید ، تلاش کنید مسئله را روشن و مشخص کرده و از فرزندانتان بخواهید راه حلی پیدا کنندکه برای همه ی افراد درگیر مفید باشد. اگر آنها نمی توانند با هیچ یک از ایده های مطرح شده کنار بیایند، شما راه حلی ارائه دهید. دعواهای خواهر و برادری، علت ها و راهکارها

تعیین قوانین و مقررات

قوانینی برای رفتار های غیر قابل قبول و نپذیرفتنی در خانه وضع کنید و به کودکان بگوئید شکستن این قوانین مجازات دارد، مثلاً حق ندارند اجسام را به طرف هم پرتاب کنند، کتک کاری کنند، … دعواهای خواهر و برادری، علت ها و راهکارها

سعی کنید همیشه در اجرای قوانین مصمم و ثابت قدم باشید . می توانید در صورت مشاهده نقض قوانین برای آنها جریمه ای مانند از دست دادن فرصت تماشای تلویزیون یا فرصت خریدن یک وسیله ی مورد علاقه شان را در نظر بگیرید. البته لازم است زمانی که مشاهده می کنید فرزندانتان از قوانین و مقررات شما پیروی می کنند آنها را تشویق کرده تا تأثیر گذاری این رفتار بیشتر شود.

بچه ها در دعوا ها تجربه های مهمی کسب می کنند. دخالت و تبعیض دو اشتباه رایج و مخرب والدین است که باعث می شود برخی اختلافات خواهر و برادر ها فراموش نشود و احساس عصبانیت، حس برنده و بازنده بودن، احساس من دوست داشتنی نیستم یا حس انتقام ایجاد شود . برخورد نادرست والدین در دعوای بچّه ها، آنها را از هم دور می سازد و با تکرار این شرایط کودکان نسبت به یکدیگر بی رغبت می شوند، به سختی می توانند با هم بازی کنند، کار مشترکی انجام دهند و در کنار هم قرار بگیرند، به این ترتیب رابطه ی بین فرزندان و همچنین رابطه ی آنها با والدین هر روز تیره تر خواهد شد. دعواهای خواهر و برادری، علت ها و راهکارها

ویژگی های هر فرد تشکیل دهنده ی شخصیت و روحیه ی اوست و به هر ترتیب باید مورد احترام قرار بگیرد این جنگ و دعوا ها میان هر خواهر و برادری شکل می گیرد و امری طبیعی است فقط باید مراقب باشید و از نحوه ی برخورد صحیح و توجه به کودکان آگاهی یابید.

 

 

گردآوری : مریم ایراندوست

 

منابع

www.namnak.com

www.migna.ir

www.psychology.niniweblog.com

www.vista.ir