دارن هاردی- عشقِ زندگی

دارن هاردی از عشقِ زندگی می‌گوید

سلام

وقتی از یه آدم خیییلی موفق می‌پرسی یه نکته برای داشتن یک زندگی فوق العاده بهت بگه همیشه این خواهد بود: «کاری که عاشقشی انجام بده»

اگر آنچه که انجام می‌‌‌‌دهی رو دوست داشته باشی نه تنها در آن عااالی و احتمالاً موفق خواهی بود بلکه هیچ‌وقت شغلت رو به‌عنوان کار نخواهی دید. و فقط زندگی تو خواهد بود.

نظریه عاشقانه در زندگی

من هم به این نظریه‌ی عاشقانه در زندگی معتقدم!

اعتقادی ندارم که شخص باید زندگی دوجنبه‌ای رو تجربه کنه. زندگی شغلی و زندگی غیر شغلی!

فقط راجع بهش فکر کن٬ همه می‌گن سه چهارم از کل عمرت که در بیداری به سر می‌بری که اونم حداقل۵ روز در هفته و ۵۰ هفته در سال رو با کارکردن می‌گذرونی! اگه کاری که می‌کنی رو دوست نداشته باشی بیشتر عمرت رو در عذاب و بدبختی سپری خواهی کرد و این راه زندگی کردن نیست. اگر واقعا می‌خوای زندگی کنی٬ بیشتر عمرت رو صرف کاری کن که از انجامش لذت می‌بری.

بهترین کارآفرین تاریخ بشریت

یه دلیل دیگه هم هست که چرا باید کاری که می‌کنی رو واقعاً دوس داشته باشی؟ البته اون کمتر الهام‌بخش ولی خیلی حیاتیه! بهترین توضیحی که تاکنون شنیدم در مورد اینکه چرا باید عاشق کاری که می‌کنی باشی از «استیوجابز» است. فردی که به جرأت میشه گفت بهترین کارآفرین تاریخ بشریت بوده است!

در مصاحبه کنفرانس انرژی دی۵ جابز این‌طور میگه که همه میگن باید به کاری که می‌کنی اشتیاق و علاقه شدیدی داشته باشی. درست هم هست و دلیل هم اینه که خیییلی سخته و اگه علاقه نباشه هر فرد منطقی‌ای اون کار رو رها می‌کنه. خییلی خیلی مشکله و حال آنکه باید در طول مدت قابل توجهی انجامش بدی پس اگه عاشق کارت نباشی و از انجامش لذت نبری و واقعاً دوستش نداشته باشی بالاخره رهاش می‌کنی. اکثر اوقات اونهایی که موفق بوده‌اند همون‌هایی هستند که عاشق کارشون هستند پس تونستند ادامه بدن.حتی وقتی شرایط خیلی براشون دشوار بوده و اونهایی که دوستش نداشتند٬ کار رو رها کردند.

 چه کسی حاضره با چیزایی که دوستش نداره٬ بسازه؟

 چه کسی حاضره با چیزایی که دوستش نداره٬ بسازه؟پس اگه عاشقش نباشی٬ شکست میخوری . خب٬ به کارایی که اکنون در زندگی انجام می‌دی دقت کن و بگو «آیا شغل یا تجارتی که انجام می‌دی قلبت رو به تاپ و توپ می‌اندازه!؟»

چرا که اگه واقعاً عاشقش نباشی موفق نخواهی شد! بالاخره رهاش می‌کنی و کسی هم سرزنشت نمی‌کنه.

«مقاله درسی که دارن هاردی از پدرش آموخت رو از دست ندهید»

اخطار دارن هاردی به‌تو

ولی ‌می‌خواستم بهت اخطار بدم که خیییلی حواست باشه تا این رابطه رو بیش از حد عشقیش نکنی! هر شغل٬ فعالیت تجاری یا پروژه‌ای سختی‌های خودش رو داره. مسئولیت‌های غیرضروری و جنبه های ناخوشآیند که البته بیشتر اوقات نفس گیر و اذیت کنندس. با قدرت ادامه دادن و غلبه بر اون عوامل باعث بوجود آمدند حس خوب اون دستاورد خواهد شد. با این حال اگر شما از خروجی کار خود هیجان زده و راضی باشید اون‌وقت می‌شه گفت که هنوز هم عاشقشی.

ببین شغلت که حتما نباید در نظر دیگران و جامعه رمانتیک باشه. ممکنه حتی شغلت که در بچگی آرزوش رو داشتی هم نباشه مثلاً شاید می‌خواستی مدیر پروژه یا مدیرمالی ٬ مدیر فروش یا مدیر عملیات باشی یا عضو هیئت مدیر و یا هرچیز دیگری. اما در مورد اون شغل یه چیزی هست که تو دوستش داری ٬ حالا یا نحوه‌ی عملکرد چالش‌ها٬ مهارت حل مسئله یا سرعت.  اگرچه ممکنه دیگران بگن که حوصله سر بره؛ تو فکر می‌کنی جذاب٬ جالب و مشغول کنندس.

بهت یه انرژی می‌ده که باعث میشه هرروز بیدارشی و خودت رو باهاش سرگرم کنی. و اون موقعس که می‌فهمی داری یه کارایی می‌کنی! هرکسی عاشق یه چیزیه! و ممکنه یکی هم پیدا بشه که دوس داره همه کاری انجام بده! حتی مبهم‌ترین٬ دشوارترین٬ وقت‌گیر و حوصله سربرترین کارها رو٬ کسی هست که دوستشون داشته باشه. این چیزیه که باید دنبالش بود.

در کارهایی که انجام میدهی یا در اون٬ افرادی که استخدام می‌کنی تا کارها رو برات انجام بدهند؛ آیا اون آدم‌ها با انجام دادنشون حال می‌کنن؟ آیا در انجام آن کارها؛ و هرچیزی که باشه٬ عشق می‌ورزند؟! و این سوالیه که باید پاسخش مشخص باشه.

خب٬ به ماهم بگو که شما به چه چیزی عشق میورزید؟!

شاید کسی با علایق یکسان مثل شما در همین گروه پیدا بشه!