دادن اعتماد به نفس به دیگران

دادن اعتماد به نفس به دیگران

دادن اعتماد به نفس به دیگران

یکی ازروش هایی که به موفقیت شما کمک زیادی می کند، دادن اعتماد به نفس  به دیگران است. با این کار شما می توانید از، دانش، انرژی و منابع سایرین نیز استفاده نمائید که بازدهی شما را به مقدار زیادی افزایش می دهد.

سه دسته از مردم هستند که مایلید و لازم است به طور منظم به آنها اعتماد به نفس دهید؛

  1.  نزدیکترین افراد به شما: مانند خانواده، دوستان، همسر و فرزندان.
  2. اشخاصی که با آنها روابط کاری دارید، مانند رئیس تان و همکارانتان و هم رده های شما.
  3. کسانی که در زندگی روزانه با آنها در ارتباطید مانند مشتریان، بانکداران و فروشندگان و کسانی که به شما خدمت ارائه می دهند.

 

قدم اول در اعتماد به نفس دادن به دیگران، اجتناب از سلب اعتماد به نفس از آنان یا کاهش انرژی و اشتیاقشان برای آنچه انجام می دهند، است.

مهمترین کاری که می توانید انجام دهید این است که حس خوبی از خودشان به آنها دهید.

95013005

هر کاری که در تعاملات خویش با سایرین می کنید به طریقی بر عزت نفس آنان یعنی حس مهم بودن و ارزشمند بودن آنها موثر است. بنابراین اگر بتوانید عزت نفس و حس قدرت فردی اطرافیانتان را تقویت نمایید، آنها را برانگیخته و بر سر ذوق می آورید، البته به شرطی که این کار را با صداقت کامل انجام دهید.

 

شاید ساده ترین راه برای ایجاد احساس خوب ، تشکرات لفظی مکرر شما بابت تمام کارهای است که آنها برای شما نجام می دهند، چه کارهای بزرگ و چه کارهای کوچک.

هر چه بیشتراز مردم به خاطر کارهایی که برایتان انجام می دهند تشکر کنید، تمایل آن ها به کار برای شما بیشتر می شود.

هرگاه از کسی تشکر کنید، باعث می شوید وی خود را بیش تر دوست داشته باشد و تصویر مثبت از خودش در ذهنش ایجاد کند و با این کار به آنها جرات و اعتماد به نفس می دهید.

اما خارق العاده ترین نکته ای که در تشکر از دیگران نهفته است اینکه، با هر بار گفتن متشکرم  خودتان را نیز بیشتر دوست می دارید و در درونتان حس بهتری از خود پیدا می کنید.

راه دیگربالا بردن اعتماد به نفس در دیگران، تحسین و تشویق کردنشان برای موفقیت ها و دستاوردهای آنان است.

نتایج تحقیقات نشان می دهد که وقتی کودکان  مورد تشویق قرار می گیرند، سطح انرژی آنها بالا رفته، ضربان قلب و سرعت تنفسشان افزایش یافته و در کل احساس بهتری از خود پیدا می کنند.

95013006

اگر به تشویق و تحسین ها و تقدیرهای خالصانه خود در خانه و روابط اجتماعیتان دقیق شوید، از محبوبیت بی حدتان در میان مردم و تمایل بیش از پیش آن ها به کمک کردن به شما در جهت رسیدن به اهدافتان شگفت زده خواهید شد.

راه دیگر دادن اعتماد به نفس به دیگران، این است که وقتی صحبت می کنند، با تمام وجود و تمرکز کامل به آنها گوش کنید.

 

پس اگر شما در هر موقعیتی تقدیر و تشکر خود را به گوش دیگران برسانید، برای هر موقعیتی آن ها را تحسین کنید و زمانی که صحبت می کنند با تمام وجود به آنها گوش دهید، به تنهایی شما را استاد روابط انسانی ساخته و اعتماد به نفس بالایی به اطرافیانتان می بخشید.  دادن اعتماد به نفس به دیگران

قطعا این امکان برای هر کسی وجود دارد که با تهدید و یا خشونت، دیگران را وادار به همکاری نماید، اما با این روش،  نتیجه و همکاری اندکی دریافت می کنید و در دراز مدت شاید نتیجه عکس بگیرید.

در دنیای کار چیزی که باعث برانگیختگی انگیزه می شود، شفافیت انتظارات است. کارمندان شما دوست دارند بدانند که بر اساس کدام کیفیت باید کار کنند  و نتیجه تلاش آنها چه تاثیری بر کار سازمان و یا دیگران دارد. دادن اعتماد به نفس به دیگران

از سوی دیگر، آگاهی دقیق از انتظاری که سایرین از فرد دارند باعث ایجاد اعتماد به نفس در فرد می گردد.

هر چقدر وقت بیشتری را به گفتگو با افرادتان و دریافت نظرات و عقاید آنها پیرامون کار بگذرانید، اعتماد به نفسشان جهت انجام بهتر کار بیشتر خواهد شد.

وقتی که شخص نسبت به شغلی احساس مالکیت فردی داشته باشد و در قبال انجام صحیح آن احساس مسئولیت نماید، کاملا اعتماد به نفس پیدا می کند و این یکی از جنبه های هنر مدیریت به شمار می رود. دادن اعتماد به نفس به دیگران

محرک دیگر، توجه و ملاحظه است.

به گفته کارمندان، بهترین مدیرانی که تاکنون داشته اند آنهایی بوده اند که مانند یک انسان و یک دوست به آنها توجه نموده اند. این مدیران وقتی را صرف پرس و جو از زندگی آنها و صحبت کردن درباره وضعیت زندگیشان می کرده اند.

95013007

از یاد نبرید که هر کس در درجه ی اول یک موجود عاطفی است. هرکاری که مردم انجام می دهند یا انجام نمی دهند، از احساسات عمیقشان نشات می گیرد. باید کاری کنید که آنها حس خوبی نسبت به شما پیدا کنند و به هر طریق ممکن خواهان کمک به شما و خوشحال کردنتان باشند.

جای شگفتی است که وقتی به جای درنظر گرفتن خودتان، توجه ویژه ای به مردم نشان می دهید، آنها احساس بهتری نسبت به شما پیدا می کنند.

در زندگی همیشه این انتخاب را دارید که یا خودتان به تنهایی همه ی کار را به عهده بگیرید و یا از دیگران بخواهید تا با انجام بخشی از کار به شما کمک نمایند.

برای متخصص شدن و انجام کارهایی که بیشترین مهارت را در آن دارید، باید سایر امور را کمابیش رها کرده و به دیگران واگذار کنید.

توانائی شما در تنفیذ مسئولیت، که لازمه آن تشویق و ترغیب دیگران و دادن اعتماد به نفس به آنان جهت کمک مشتاقانه به شماست، تعیین کننده ی سرعت حرکت شما به جلو است .

 

روناک روشنگر

 

 

منبع: 14 اصل برای دستیابی به موفقیت برایان ترسی

 

 

 

دادن اعتماد به نفس به دیگران