حسادت و روشهای غلبه بر آن با ان ال پی

حسادت و روشهای غلبه بر آن با ان ال پی

حسادت و روشهای غلبه بر آن با ان ال پی

حسادت نیز یکی از هیجانات بنیادی انسانی است که از کودکی تا بزرگسالی مستقیماً در روابط بین افراد مخصوصا در روابط  رمانتیک تاثیرگذار است.

حسادت بیشتر از اینکه یک خصلت باشد یک واکنش عاطفی است در برابر نگرانی واقعی یا غیر واقعی که فرد گمان می کند رابطه اش را در معرض تهدید قرار داده است یا موقعیت اش را خراب خواهد کرد.

حس حسادت در حد تعادل بین دو نفر یا بین دو گروه می تواند باعث تشویق افراد برای تلاش آگاهانه  در ایجاد افزایش احساس ارزش در فرد گردد.  برخی از روان‌شناسان حتی ادعا کرده‌اند که اگر کسی اصلاً احساس حسادت نداشته باشد، در تعهد خود نسبت به رابطه با دیگران دچار کمبود خواهد بود. حسادت و روشهای غلبه بر آن با ان ال پی

با وجود اینکه حسادت بیشتر در روابط عاشقانه دیده شده، این حس معمولا در بین  همکاران و رقبا و همچنین بین خواهران و برادران نیز وجود دارد و زمانی اتفاق می افتد که والدین و اطرافیان به یکی از فرزندان بیشتر توجه می کنند که باعث برانگیختگی حس حسادت در دیگری می گردد. حسادت و روشهای غلبه بر آن با ان ال پی

می گویند کمی حسادت برای حفظ چیزی که داریم یا برای به دست آوردن یک رابطه و بهبود رابطه لازم است، اما به نظر نمی آید این توجیه درستی برای افزایش چنین احساسی و ابراز آن در یک رابطه باشد. حسادت باعث نمی شود چیزی را حفظ کنید یا مراقب آن باشید.

حسادت عموما به دلیل حس عشق بی اندازه یکی از طرفین و ترس از دست دادن آن ایجاد می گردد که با کنترل بیش از حد معمول،  در نهایت منجر به کشمکش می شود. حسادت و روشهای غلبه بر آن با ان ال پی

حسادت نیز مانند بسیاری از هیجانات دیگر، در عین حال که می‌تواند به «حفظ» رابطه کمک کند امّا در برخی موارد، میزان آن شدّت می‌گیرد و شروع به منحرف کردن فکر فرد می‌کند و اینجاست که دیگر از جنبه محافظتی خارج شده و جنبه مخرّب به خود می‌گیرد. این نوع حسادت، غیرعادی یا نابهنجار است و روان‌پزشکان آن را حسادت بیمارگونه می‌نامند. حسادت بیمارگونه در برخی موارد حاد ممکن است به خشونت و حتی مرگ بینجامد.

تفاوت عمده‌ای بین حسادت طبیعی و غیرطبیعی وجود دارد، هر چند صاحب‌نظران در مورد نقطه دقیقی که حسادت طبیعی به صورت حسادت بیمارگونه در می‌آید بحث دارند.

 

غالباً حسادت ریشه در کمبود عزت‌نفس و اعتماد به خود دارد و در نتیجه به درجات مختلف، بر حسب این که میزان و سطح عزت‌نفس و اطمینان فرد چقدر باشد، بر روی افراد تأثیر می‌گذارد. حسادت و روشهای غلبه بر آن با ان ال پی

شخص حسود کسی است که از وجود نعمت ، شادکامی ، موفقیت و پیشرفت دیگران در حیطه های مالی، تحصیلی و شغلی ، مورد توجه واقع شدن دیگران توسط فرد یا افراد دیگر ، مطرح شدن سایرین در حیطه های مختلف اجتماع بی میل است.

حسادت در نهایت تبدیل به ناتوانی و احساس کمبود در شخص حسود شده و او را دچار حقارت می کند. افکاری که در مورد حسادت هستند، شروع می کنند به پیشروی کردن در ذهن ما، و در صورتی که نتوانیم آن را کنترل کنیم، آن افکار بر ما مسلط می شوند و درنتیجه ممکن است منجر به پرخاشگری و اختلال شود.

حسادت شبیه به ویروس است و می تواند حتی بهترین روابط را نابود کند، هیچکس دوست ندارد که در ارتباط با یک فرد حسود باشد. نتیجه احساس حسادت ناامنی و ترس است. حسادت می تواند بهترین توصیف از ترکیبی از هیجانات مختلف شبیه به استرس، عصبانیت، ترس و ناامنی باشد. حسادت و روشهای غلبه بر آن با ان ال پی

در الگوى حسادت، غالبا نوعى ترس نیز وجود دارد; زیرا حسود گاهی احساس مى‏کند که عاطفه شخص مورد علاقه اش نسبت‏ به وى به خطر افتاده است و یا موقعیت ، مقام و یا چیزی را که او انتظار رسیدن به آن را داشته، دیگرى احراز کرده است.

اگر شما بتوانید حسادت خود را کنترل کنید، کارائی تان  بیشتر می شود و منجر به رشد و توسعه شخصی می گردد. حسادت بیشتر ناشی از تصورات غیرواقعی به دلیل کاهش عزت نفس و ناامنی است.

95042101

 گاهی حسادت یک استراتژی برای احساس قربانی شدن است

اگر شما انسان نرمالی باشید، قطعا تا حدی حسادت را تجربه کرده اید و می دانید که آن مانند یک ذهن مشکوک است که احساس فرد را مدیریت می کند. احساس حسادت موجب می شود که افراد استراتژی هایی را که در ناخودآگاه دارند انجام دهند.

حسادت خیلی پیچیده است و ممکن است در هر یک از ما متفاوت باشد و عمدتا چیزی برای ما به ارمغان نمی آورد و در نهایت منجر به اختلال و پریشانی و بی ارزشی می شود. حسادت و روشهای غلبه بر آن با ان ال پی

 

وقتی شخصی کاری را انجام دهد که من دوست ندارم و منجر به احساس بد در من شود، اگر من سعی کنم که شخص را از انجام آن کار بازدارم و او را متوقف کنم، احساس من خوب می شود، اما این راه ، هرگز راه مناسب و درستی نیست، زیرا آن به این معنی است که شادی شما به شخص دیگری مربوط می شود و این منجر به احساس قربانی شدن در سطح ناخودآگاه شخص می شود.

کنترل یا تغییر شخص دیگر خیلی سخت است، بهترین راه این است که:

شما واکنش تان را نسبت به شخص یا چیزی که می خواهید تغییر دهید و باید راهی پیدا کنید که خودتان در آن مسیر رشد کنید و شایستگی هایتان را افزایش دهید، در آن صورت هر اتفاقی بیفتد، شما همیشه خوب هستید.

راههای زیادی برای غلبه بر حسادت وجود دارد ازجمله می توان به تکنیکهای ان ال پی و هیپنوتراپی که می توانند بسیار موثر واقع شوند اشاره کرد.

رهایی از احساس حسادت:

قدم اول پذیرش است؛ یکی از راه هایی که به شما کمک می کند این است که از شریکتان در مورد اینکه آیا شما فرد حسودی هستید یا نه سوال کنید. این باعث می شود در صورتیکه جواب آنها مثبت باشد منجر به خجالت زدگی شما شود و این قدم بزرگی برای پذیرش است و با پذیرش آن شما می توانید شروع به ایجاد تغییر کنید. تا وقتی شما پذیرش نداشته باشید اقدامی برای از بین بردن آن نخواهید کرد.

قدم دوم پیدا کردن شواهد است؛ اتفاقاتی را که در شما منجر به حسادت شده است را پیدا کنید و بنویسید. شواهدی را پیدا کنید که رابطه شما را دچار خطر می کند؟

رفتارهایی را پیدا کنید که موقعیت شما را به خطر انداخته است؟ و سعی کنید کلماتی را پیدا کنید که شما زیاد استفاده کرده اید و آنها در ذهن و احساستان وجود دارد! آیا می توانید به آن برچسپ بزنید؟

آنچه در این میان مهم است شناسایی درست و منطقی این حسادت و در نتیجه یافتن ریشه اصلی آن است.

95042102

قدم سوم پیدا کردن ریشه حسادت است؛ آیا مشکل شما در رابطه با استعداد و توانایی هایتان است ؟ رفتار و عملکردهایتان؟ شما در باورهایتان مشکل دارید یا عزت نفستان؟

و زمانی که دلیل اصلی آن را پیدا کردید در جهت رفع آن اقدام نمایید.

شما باید به طور مثبت و با کلمات مثبت با خودتان صحبت کنید، همیشه برای خودتان ارزش زیادی قائل باشید و خودتان را دوست داشتنی بدانید، به این فکر کنید که شریک عاطفیتان شما را دوست دارد و برای شما احترام زیادی قائل است.

در ذهنتان به تمام فراوانی ها ی جهان هستی فکر کنید، و به این بیاندیشید که قطعا شما نیز دارای توانائی ها و استعدادهای زیادی هستید و زمانیکه اینگونه فکر می کنید از فرصت ها و شانس های پیش رویتان آگاه می شوید.

همیشه قبل از هرگونه  واکنش یک لحظه تامل کنید و تا ۱۰ بشمارید و خودتان را و احساستان را پیدا کنید و الگوهای قدیمی تان را بشکنید. اگر قبلا رفتار و واکنشی نشان داده اید که منجر به ناراحتی طرف مقابلتان شده است، سعی کنید آن را تغییر دهید.

به این فکر کنید که حس حسادت شما پیام های زیادی برای شما دارد، سعی کنید پیام نهفته در افکار واحساساتتان را بیابید. حسادت می تواند یکی از نشانه های عشق باشد.

حسادت با شما حرف می زند، گوش کنید به اینکه چه می گوید، آن را ببینید و احساسش را بیابید.

 

گردآوری و ترجمه: روناک روشنگر

گروه آموزشی پژوهشی تا بیکران

 

منابع:

www.cambridgehypnotherapy.co.uk

www.ifeelstuck.co.uk

http://uijs.ui.ac.ir/

http://isiarticles.com/

http://www.myogaacademy.com/

http://fa.parsiteb.com/

 

فرشید پاکذات ان ال پی موفقیت ازدواج موفق تربیت فرزند 

حسادت و روشهای غلبه بر آن با ان ال پی