تربیت جنسی فرزند 2

تربیت جنسی فرزند 2

درمطلب  تربیت جنسی فرزند 1  لزوم صحبت و توجه به کنجکاوی های جنسی فرزندان ، متناسب با سنّ کودکان و میزان رشد شناختی آنها ، به والدین محترم یادآوری شد . تربیت جنسی فرزند 2
در ادامه به نکات حائز اهمیت در پاسخگویی به سؤالات جنسی کودکان و همچنین شیوه ی صحیح برخورد با کنجکاوی ها و بازی های جنسی کودکان خواهیم پرداخت .    تربیت جنسی فرزند 2
مهم ترین آموزگاران بچّه ها ، والدین هستند . نه ما و نه کودکان ما ، هیچ گاه نباید از دانستن خجالت بکشیم ، زیرا همه ی ما حق داریم بدانیم ، فقط باید سعی کنیم عبارات را در خور فهم کودکان ساده کنیم .
والدین باید ترس های خود را کنار بگذارند و مطمئن باشند که این به نفع بچّه هاست ، اگر اطلاعات جنسی خود را از بزرگسالانی که به آنان علاقه دارند ، دریافت کنند . بچه ها به هر حال کنجکاوی خود را ارضاء خواهند کرد و اطلاعات لازم را از منابعی مانند دوستان ، نشریات و …به دست خواهند آورد . از این رو والدین باید آموزش جنسی کودکان را برای اطمینان از رشد سالم آنها تا بلوغ کامل ، رهبری کنند .
وقتی می خواهید با کودکان درباره ی جنسیت صحبت کنید ، واژه های خصوصی و سرّی را برای آنها بازگو کنید . در سنین پائین به کودک بگوئید : همه ی ما به تنهایی به دستشوئی می رویم و در را می بندیم ، چون خصوصی است . همینطور اعضای بدن ما خصوصی است و همه باید از لباس استفاده کنند .
کودکان در دوره ی پیش از دبستان باید مفهوم فضای خصوصی را هنگام تعویض لباس و رفتن به توالت بدانند . همچنین پسران باید بدانند که “اندام تناسلی “و “باسن ” آنان جزء اعضای خصوصی و دختران “اندام تناسلی ” “باسن “و “سینه ها “جزء اعضای خصوصی است و هیچ کس حق نگاه کردن ، دست زدن یا انجام کاری با این قسمت ها که کودک را عصبانی و نگران کند ، ندارد .
به کودکان تأکید کنید که خودشان هم نباید اعضای خصوصی شان را به کسی نشان دهند .

در موارد طرح سؤالات از طرف کودکان :

به هر یک از سؤالات فرزندتان بطور خلاصه جواب دهید. تربیت جنسی فرزند 2
اطلاعات بیش از حد و توضیحات اضافی به فرزندتان ندهید ، اجازه دهید سؤالات و علایق فرزندتان ، سمت و سوی بحث را تعیین کند .
پاسخ هایی مستقیم با عباراتی دقیق ، اما ساده با توجه به سن کودک ، بدهید . از طرح پاسخ های مبهم و نادرست خودداری کنید و از کلمات قلمبه ، سلمبه استفاده نکنید .
سؤالات جنسی کودکان را با صبر و حوصله جواب دهید و به کودکان خود بخصوص با بزرگتر شدن آنها ، بفهمانید که شما پدر و مادر ی هستید که می توانند از شما سؤال کنند ، زیرا در غیر این صورت ، کودکان منابع دیگری برای ارضاء نیاز های اطلاعاتی و کنجکاوی های خود جستجو خواهند کرد .
پاسخ سؤالات جنسی کودک را به آینده واگذار نکنید و به آنها پیام های گیج کننده و مبهم ندهید ، خجالت خود را در این زمینه کنترل کنید و دچار اضطراب و تشویش نشوید .« هر وقت بزرگ شدی ، خودت
می فهمی » ، « این مسائل مربوط به بزرگتر هاست » ، « این حرف ها زشت هستند » ، « اگر از این حرف ها بزنی دهانت زخم می شود » این ها پاسخ هایی هستند که به هیچ وجه کمکی به کودک نمی کنند .
شرم و حیا در این هنگام تا حدودی طبیعی است .
اطلاعات در مورد جنسیت ، مانند هر موضوع دیگری نیاز به بیان مکرر دارد ، یک بار گفتن کافی نیست .

تربیت جنسی فرزند 2

بازی های جنسی

آیا بازی های جنسی کودکان طبیعی است ؟ برخورد والدین باید چگونه باشد ؟
کودکان در حدود سن 2،3 تا 6 سالگی به بدن و جنسیت خود و جنس مخالف حساس می شوند و متوجه
تفاوت های جنسی می شوند . از روی کنجکاوی علاقه دارند بدن همدیگر و خصوصاً جنس مخالف را بازرسی ، کشف و مشاهده کنند . علی رغم مراقبت و مواظبت والدین ، کودکان به بهانه های مختلف و دور از چشم والدین با انجام دادن بازی های مختلف مثل دکتر و مریض ، دکتر و پرستار ، عروس و داماد و … به معاینه و کاوش بدن همدیگر می پردازند . تربیت جنسی فرزند 2
در این باری ها کودکان با بچه های هم سن و سال خود و معمولاً از جنس مخالف بازی می کنند ، بازی با توافق طرفین و در کمال آرامش و بدون ترس و اضطراب انجام می شود و از قبل برنامه ریزی نشده است.  تربیت جنسی فرزند 2
والدین در مواجهه با کودکانشان که عریان و یا نیمه عریان در حال بازی و کاوش همدیگر هستند ، دچار ترس و دلهره و گاه سردرگمی می شوند . برخی که فکر می کنند کودکشان در حال انجام فعالیت جنسی است ، متوسل به خشونت می شوند و شدیداً کودک را تنبیه می کنند . برخی دیگر که نمی دانند باید دخالت کنند یا نه ، مستأصل و وحشت زده به مشاوران و متخصصان روانپزشکی مراجعه می کنند . اکثر والدین از آن می ترسند که نکند کودکشان در بزرگسالی ، دچار انحراف اخلاقی و مشکلات جنسی شود .
انجام دادن این بازی ها در این سنین طبیعی است و کودکان از روی کنجکاوی و بدون هیچ گونه احساس جنسی ، این بازی ها را انجام می دهند . والدین باید با حفظ آرامش و خونسردی ، به صورت غیر مستقیم به کودکان نشان دهند که نباید این گونه بازی ها را انجام دهند .
با سرزنش ، کودکان احساس شرمندگی ، خجالت زدگی و احساس گناه می کنند و سعی در انجام این بازی ها بصورت مخفیانه می کنند .
با تنبیه و خشونت ، کودکان کنجکاو تر و به انجام دادن این بازی ها حریص تر می شوند .
وقتی والدین پسر و دختر شان را نیمه برهنه و عریان در حال بازی می بینند ، با هیجان زدگی و عصبانیت نباید به آنها بگویند : “چه کار دارید می کنید ؟ خجالت بکشید ! بدوید بروید لباسهایتان را بپوشید .”
بلکه به صورت غیر مستقیم باید به آنها گفت : “بچه ها فکر نمی کنید بدون لباس سردتان می شود ، بروید لباستان را بپوشید .” و در فرصت مقتضی ، بدون پند و نصیحت و اندرز های کسل کننده و بدون تهدید های بی اثر و در اولین فرصتی که با کودک تنها شدند ، خیلی صریح و رک و پوست کنده به انها گفت : “من دیدم لباسهایتان را در آورده بودید ، بچه ها اصلاً اجازه ندارند جلوی فرد دیگری لباسهایشان را در بیاورند ، این کار قدغن است ، و با اشاره به قسمت های تناسلی شان باید به آنها گفت : هیچ کس اجازه ندارد بدنت را ببیند و به این قسمت ها دست بزند مگر در مواردی توسط پزشک و پدر و مادر . ”
والدین باید با رفتار های خنثی و غیر مستقیم ، محدودیت هایی را برای رفتارهای جنسی کودکان در نظر بگیرند و با دخالت ، نظارت و تذکر ، این بازی ها محدود و کاهش یابند . توصیه می شود کودکان را به مدت طولانی ، تنها و یا با دیگر همسالان شان تنها نگذارند و در زمان ها و به بهانه های مختلف به صورت غیر مستقیم ، به اتاق کودکان سرک بکشند و سراغ آنها را بگیرند . تربیت جنسی فرزند 2
اگر دیدید بچه ها باز هم به دکتر بازی و سایر بازی های جنسی نامبرده علاقه نشان می دهد ، شاید نشان این است که کنجکاوی هایشان هنوز ارضا نشده است ، بنشینید و اطلاعات اساسی را با فرزند خود مرور کنید ، با او درباره ی شکل بدن و نام یکی یکی اعضای مختلف بدن صحبت کنید و اندام های جنسی را لابلای اندام های غیر جنسی نام ببرید . تربیت جنسی فرزند 2

دقّت کنید :  تربیت جنسی فرزند 2

از برچسب زدن به فعالیت های جنسی طبیعی کودک خودداری کنید .
ذکر عباراتی چون : کثیف است ، دست تو پاک نخواهد شد و … سخت گرفتن در آداب توالت ، موجب شکل گرفتن رفتارهای وسواسی و اضطرابی در نزد بچه ها می گردد .
استفاده از اسامی متعدد و شوخی های مختلف در مورد رفتارهای جنسی طبیعی کودکان و ناحیه تناسلی آنها ، موجب عدم آشنایی کودک با رعایت حدود و قوانین گردیده و تکرار شوخی ها و گفته های بزرگسالان موجب برخورد متناقض با وی می شود که برای کودک قابل فهم نیست .
والدین باید مراقب روابط زناشوئی خود باشند ، بچه ها ممکن است به طور نا خواسته شاهد این روابط در والدینشان شوند .
کنترل صحنه های تلویزیون ، ماهواره ، فیلم ها یا کلیپ های محرک ، قویاً توصیه می شود .
در مورد الگو های رفتاری و پیام های دریافتی از تلویزیون و ماهواره از سنین بسیار پائین ، حساسیت نشان دهید ، درباره ی دیدن برخی تصاویر تلویزیونی ، طرز لباس پوشیدن ، شوخی ها و ارتباطات تجدید نظر کنید ، زیرا بچه های کوچک ، زیاد تقلید می کنند و هر آنچه که از سوی بزرگتر ها می بینند ، انجام می دهند ، حتی اگر پی به اهمیت آنچه که تقلید می کنند ، نبرده باشند .
لازم است بر روی استفاده از اینترنت و کامپیوتر نظارت داشته باشید .
در مورد سؤالات و رفتارهای جنسی کودکان به تنبیه متوسل نشوید و از تحقیر و سرزنش کودکان خودداری نمائید ، زیرا این کار نتیجه ای معکوس خواهد داشت و منجر به پنهان کاری و احساس گناه و خجالت افراطی می گردد . اگر موضوعات جنسی ، تابو شمرده و پرسش های کودک با خشونت رد شود ، شرم و ناراحتی زیاده از حد در کودک ایجاد شده و موجب تداخل در شکل گیری عزت نفس جنسی ، در آینده برای او می شود.

منابع
www.koodakonline.com
www.bacce.blogfa.com
www.parsine.com
www.fa.parsiteb.com
www.taamolnews.ir

تربیت جنسی فرزند 2