برنامه ریزی راهبردی شخصی را تمرین کنید

برنامه ریزی راهبردی شخصی را تمرین کنید

برنامه ریزی راهبردی شخصی را تمرین کنید

برنامه ریزی راهبردی شخصی را تمرین کنید

برنامه ریزی هوشمندانه برای موفقیت ضروری است. وقتی برنامه ریزی می كنید، بصیرتی در ناخودآگاهتان می كارید و آن بصیرت فرصت های لازم برای رسیدن به موفقیت را برایتان فراهم می آورد.

برنامه ریزی راهبردی شخصی، ابزاری است برای رسیدن از نقطه ای که در آن قرار دارید به نقطه ای که می خواهید برسید، تفاوت میان استفاده از این نوع برنامه ریزی و زندگی بدون برنامه، شبیه به تفاوت رانندگی کردن با اتومبیل و دوچرخه است.

هر دو شما را از نفطه الف به نقطه ب می رساند، اما اتومبیل ب برنامه ریزی شخصی با سرعت بیشتری شما را به مقصد می رساند.

خوشبختانه برنامه ریزی شخصی روشی آهنگین و نظم دار است که قدرت فکرکردن و عمل نمودن را بالا می برد.

علت موثر بودن این نوع برنامه ریزی این است که زمان و پول بسیاری را برای شما صرفه جویی می کند. با اندیشیدن به سؤالات کلیدی و مفاهیم راهبردی، خیلی زود به انجام دادن کارهایی می پردازید که بیشتر شما را به هدفتان نزدیک می کنند.

به طور همزمان از انجام دادن کارهای غیر مهم خودداری می کنید. کارهای بیشتری را به درستی انجام می دهید و از اشتباه کردن پرهیز می کنید. این گونه با سرعت بیشتری به نتیجه می رسید و در مسیر حرکت سریع قرار می گیرید.

برنامه ریزی کردن مستلزم داشتن تفکر همه جانبه است. اگر واقعاً بخواهید که هماهنگ با رویاها و امیال خود زندگی کنید، باید جزء آندسته از افراد باشید که خود باعث پیش آمدن اتفاقات می شوند. برای موفقیت و رسیدن به آنچه می خواهید، باید برنامه ریزی کنید!

شما باید بتوانید همه کارها و تصمیمات تان را در ذهنتان بیاورید.

مهم ترین عاملی که به شما کمک می کند دربرنامه ریزی کردن تبحر پیدا کنید تکرار و تمرین است.

برنامه ریزی كنترل زندگی را در دست خودتان قرار می دهد. اگر زندگیتان را به شانس و اقبال واگذار كنید یا اجازه بدهید كه دیگران زندگیتان را كنترل كنند، مطمئناً ناامید و دلسرد خواهید شد. در دست گرفتن كنترل زندگیتان تنها راه رسیدن به چیزهایی است كه واقعاً می خواهید.

95051403

برنامه ریزی دقیق و منسجم به شما آرامش می دهد. همین كه بدانید قدم ها و مراحل رسیدن به آنچه از زندگی می خواهید را طی می كنید، به شما احساس آرامش خواهد داد. بدون برنامه، دچار گیجی و سردرگمی خواهید شد كه كجا بروید و روزهایتان را چطور بگذرانید.

زندگی و شغل خود را طراحی کنید.

هدف از برنامه ریزی شخصی افزایش بازدهی انرژی است، که در واقع بازدهی انرژی شما را افزایش می دهد.

سرمایه شخصی برای هر انسانی، شامل انرژی های ذهنی، احساسی و فیزیکی است. هدف شما در برنامه ریزی باید این باشد که بیشترین بازدهی ممکن را از سرمایه گذاری روی خود و کاری که انجام می دهید، به دست آورید.

منحنی سیگموئید

زندگی، مانند فصل های سال دوره ها و سیکل های منظم دارد. اغلب انسان ها منحنی سیگموئید را طی می کنند که شبیه حرف S است.

هر تلاش جدیدی از نقطه بالای S در چپ شروع می شود، در مرحله یادگیری کاهش می یابد، در محله رشد دوباره افزایش پیدا می کند و از نقطه ای به بعد با کاهش روبرو می شود. ببینید امروز هر بخش از زندگی شما در کجای منحنی سیگموئید قرار دارد.

هفت سوال مهم در برنامه ریزی راهبردی

۱-   تجارت و حرفه ی خود را به روشنی تعریف کنید

با توجه به کاری که برای مشتری یا شرکت می کنید، اول تجارت خود را تعریف کنید.

تجارت خود را با توجه به تأثیری که بر زندگی دیگران یا در زمان ها و تشکیلات بر جای می گذارد، تعریف کنید. به طور مداوم بپرسید؛ کدام فعالیت را باید کاهش دهم؟ کدام فعالیت را باید به کلی متوقف سازم؟

95051405

۲-   به آینده فکر کنید

در چه تجارتی می توانید قرار بگیرید؟ اگر می توانستید دانش یا مهارت خود را تغییر دهید، اگر می توانستید کالاها یا خدمات دیگری تولید کنید، چه کاری باید انجام می دادید؟ چه تغییراتی را باید در کار و حرفه خود ایجاد کنید تا تجارت آینده خود را به وجود آورید.

۳-   مشتریان خود را شناسائی کنید

در دنیای امروزی، رقابت بسیار زیادی برای بدست آوردن توجه مخاطبان وجود دارد. اگر شما بخواهید از این رقابت سر بلند بیرون بیایید، لازم است یک گام فراتر از سایر رقبای خود بروید و برای خدمت‌رسانی به مشتری وقت و هزینه بیشتری را صرف کنید. شما باید کاری کنید که مشتری احساس کند برای شما ارزشمند است و با دیگران فرق می‌کند.

چه کسی را باید راضی کنید تا در کار خود موفق شوید؟ آیا از نیازها و خواسته های مشتریان خود آگاهی دارید؟

مشتری کسی است که برای رفع نیاز خود به شما وابسته است و همکاران شما نیز در ردیف مشتریان شما هستند.

مشتریان بیرونی کسانی هستند که کالا و خدمات شما را خریداری می کند. مشتری شما برای چه چیزی ارزش قائل می شود؟ او با استفاده از کالاها و خدمات شما چه سودی کسب می کند؟ برنامه ریزی راهبردی شخصی را تمرین کنید

قرن بیست و یکم قرن مشتری است و توانائی شما در شناسائی مشتریان کلیدی و جلب رضایت آنها موفقیت شما را در زندگی رقم می زند.

95051406

۴-   توانائی های خود را بشناسید

مارکوس بوکینگهام؛ نویسنده کتاب “توانایی هایتان را الان بشناسید” می گوید: برنامه ریزی راهبردی شخصی را تمرین کنید

توانایی های ما ، خیلی ساده برای جلب توجه تلاش می کنند: اگر از آنها استفاده کنید، احساس قدرت خواهید کرد. به زمان هایی که احساس موفقیت، پشتکار دارید، فکر کنید. این زمان ها دقیقا به شما نشان می دهند که نقطه قوّت شما چیست؟

کدام کار را بهتر انجام می دهید؟ شما در چه زمینه ای برتری دارید؟ در چه زمینه ای از امتیاز رقابتی بیشتر برخوردارید؟

برای اینکه به سطح ۱۰ درصد بهترین ها در مدت سه تا ۵ سال آینده برسید، باید چه کاری انجام دهید؟ این کیفیات چه تفاوتی با مهارت های امروز شما دارد؟

95051407

۵-   روی فعالیت های ارزشمند دقیق شوید

با تمرکز روی فعالیت های ارزشمند، درواقع می توانید از تمام توان خود بهره ببرید و از هدررفتن آن جلوگیری کنید. قانون بازده مضاعف مربوط به استفاده از روش تمرکز است. این قانون چنین است: هرچه بر ارزشمندترین و مؤثرترین فعالیت های خود بیشتر تمرکز کنید متبحرتر می شوید و زمان کمتر و درنتیجه، هزینه کمتری برایش صرف می کنید.

به این ترتیب، بازده شما در مقابل تلاش و انرژی صرف شده افزایش پیدا می کند. این راه دیگری برای دوبرابر کردن هم زمان درآمد و زمان فراغت است. وقتی شما با تمرکز روی ارزشمندترین ها هزینه خود را پایین بیاورید، می توانید به رقابت با دیگران بپردازید و سهم موفقیت خود را نیز افزایش دهید.

کدام کار است که انجام دادن آن بیشترین بازده شما را دارد؟ چگونه می توانید زندگی کاری خود را سازماندهی کنید تا کارهای ارزشمندتر انجام دهید؟

کدام ۱۰ یا ۲۰ درصد فعالیت های من است که می تواند ۸۰ تا ۹۰ درصد  نتایج مرا خلق کند؟

۲۰% از فعالیت های شما تعیین کننده ۸۰% از ارزش کار شماست.

95051408

۶-   موانع اصلی را از میان بردارید

هر هدف و  پروژه در حال پیشرفتی دست کم با یک مانع و مشکل روبرو است که سرعت دستیابی شما را به آن هدف یا پروژه مشخص می سازد. انسانهای موفق موانع موجود در کارشان را در وجود خودشان شناسایی می کنند. از خود بپرسید؛ کدام مشکل مانع رسیدن به هدف هایم می شود؟ برطرف کردن این موانع شما را در رسیدن به هدف هایتان یاری می دهد.

تنها ۲۰% موانع پیش روی شما بیرونی هستند. ۸۰% از دلایل نرسیدن به هدف هایتان درونی است.

شما نمی توانید عوامل بیرونی را کنترل کنید، نمی توانید دیگران را کنترل کنید . همیشه از خودتان شروع کنید.

۷-   بخواهید که اقدامی صورت دهید

با توجه به جواب هایی که داده اید چه اقداماتی باید صورت گیرد؟ برنامه ریزی راهبردی شخصی را تمرین کنید

هدف از برنامه ریزی، اندیشیدن راهبردی، انتخاب اعمال و رفتاری است که نتایج موردنظر شما را در پی دارد. اینها چه هستند؟

 

شیوه ی برنامه ریزی راهبردی شخصی، زندگی شما را به هفت بخش تقسیم ی کند.

  • تجارت و کسب و کار
  •  زندگی خانوادگی و شخصی
  •  پول و سرمایه گذاری
  • سلامتی و آمادگی جسمانی
  • رشد شخصی
  •  فعالیت های اجتماعی
  •  رشد معنوی و آرامش درونی

پس از اینکه این زمینه ها را شناسائی کردید، می توانید اقداماتی را که برای رسیدن به کنترل در این زمینه های خاص احتیاج دارید، انجام دهید. برنامه ریزی راهبردی شخصی را تمرین کنید

 

توجّه داشته باشید که کیفیت اندیشه شما، در کیفیت زندگی تان سهم موثری دارد. هر چه از خود سؤالات بهتری بپرسید، به پاسخ های بهتری می رسید. برنامه ریزی راهبردی شخصی را تمرین کنید

وقتی کیفیت اندیشه خود را بهتر کنید، کیفیت هر کاری که انجام می دهید بهتر می شود. از آنجائی که محدودیتی برای بهتر کردن اندیشه وجود ندارد، محدودیتی در این زمینه  که تا چه اندازه می توانید، زندگی خود را بهتر کنید، وجود ندارد.

هر چه روشن تر بدانید که چه کسی هستید؟ چه می خواهید؟ و چه انجام دهید تا به هدف خود برسید، سریع تر به جلو حرکت می کنید، بیشتر به اهداف خود می رسید و زندگی شما در هر زمینه ای بهتر خواهد شد. برنامه ریزی راهبردی شخصی را تمرین کنید

 

گردآوری و تخلیص: روناک روشنگر

منابع:
قدرت دقت و توجه؛ برایان تریسی
http://www.salamatnews.com/
http://blog.melipayamak.com/
http://technolog.ir/
http://www.freshiran.com/

 

برنامه ریزی راهبردی شخصی را تمرین کنید