اثرات تنبیه بدنی

اثرات تنبیه بدنی

اثرات تنبیه بدنی

تنبیه ؛ به عملی گفته می شود که باعث می شود کودک  پس از آن رفتار نا مناسب خود را ترک کند . پس اگر ما تنبیه را اعمال کردیم و رفتار کودک بدتر شد ، بنا بر این روش تنبیه مناسب نبوده و باید آن را عوض کنیم .

بنا بر اعتقاد برخی از والدین ، تنبیه حرف اول و آخر را در تربیت می زند ؛ اما هیچ گاه آن نتیجه ای را که با تنبیه به دنبالش می گشتند ، عایدشان نمی شود . اثرات تنبیه بدنی

تنبیه فیزیکی ( بدنی ) ممکن است یک کنترل موقتی بر رفتار کودک باشد ولی در دراز مدت بی تأثیر بوده و اثرات سوء دارد .

ژان پیاز” و “پیر هانری سیمون “روانشناس و اساتید دانشگاه فرانسه ، در کتاب « روانشناسی کودک و اصول تربیتی جوانان » می گویند : اگر عملی نفرت انگیز در این جهان یافت شود که وجدان آدمی را ناراحت سازد ، بد رفتاری و خشونت با کودک بی گناهی است که قدرت دفاع از خود را ندارد .

اثرات تنبیه بدنی

بچه های پر تحرک ، از مفعولین و قربانیان درجه اول کتک خوردن می باشند و اثبات گردیده است که  هر چه بیشتر آنان را در معرض محیط های باز مانند پارک قرار دهیم  از میزان پر تحرکی مخربشان کاسته شده و رفتار مناسب تری از خود بروز خواهند داد .

عواقب تنبیه جسمانی یا کتک زدن بچه ها

مطالعات نشان داده که تنبیه بدنی ، دختران را افسرده و مضطرب و پسران را لجباز و پرخاشگر می کند .

تنبیه جسمانی  خیلی زود اثر آگاه کننده ی خود را از دست می دهد . اثرات تنبیه بدنی

مجازاتگر که در اغلب موارد مادر و پدر طفل می باشد مجبور است هر بار بر شدت آن بیافزاید که طفل از مجازات  دچار ترس و اضطراب گردد و دیگر عمل بد خود را تکرار نکند ، یعنی هدفی که تنبیه کننده به دنبال آن است . در اثر این تشدید مجازات  در اکثر موارد مجازاتگر عنان اختیار را از دست داده و لطمات شدیدی در حین حمله ی خشم بر طفل وارد می سازد .

طفل کتک خورده از زمان طفولیت می آموزد که راه حل مشکلات ، منازعه و ابراز خشم به دیگران است .

پائین آمدن اتکاء به نفس ( من لیاقت ندارم ) ، کاهش عزت نفس ( من کسی نیستم ) ، احساس حقارت و … مفاهیمی هستند که در ذهن کودک رشد می کنند و خود را پائین تر از دیگران خواهد پنداشت ، زیرا مکرراً در حین کتک خوردن این جملات را از دهان والدین خود شنیده است .

اثرات تنبیه بدنی

معنای انتقام به جای آگاهی و عبرت در ذهن وی شکل می گیرد و باعث می شود بر منفی کاری خود بیافزاید .

عدم اعتماد به دنیا بالاخص در شیر خواران ؛ شیر خوارانی که در زیر یک سالگی از والدین خود کتک می خورند و یا با خشم آنان روبرو می شوند ، مثلاً مادری که شیرخوار بد خلق و نق نقو را به شدت تکان داده و یا روی بالش پرت می کند ، اینگونه برای آن ها معنای دنیا مساوی با مکانی نا امن شکل می گیرد ، زیرا مجازات از سوی افرادی اعمال شده است که اولین مراحل اتکاء و اعتماد را در انسان شکل می دهند ، یعنی مادر و پدر. اثرات تنبیه بدنی

آیا تنبیه بدنی کارساز است ؟

البته والدین و مربیانی که مرتکب تنبیه بدنی در مورد کودکان تحت پرورش و تعلیم خود می گردند ، همگی بر این عقیده اند که می خواهند در زمینه ی تربیت آن ها قدم مثبتی بردارند ، و این تنبیهات  لازمه ی همان قدم های مثبت می باشد . ولی در روحیه ی چنین والدین و مربیانی اگر دقیق باشیم ، به خوبی در خواهیم یافت که عده ای از آنها خودشان به ناسازگاری درونی و یا افسردگی مبتلا بوده  و همین نا ملایمات درونی و روحی ، آنان را هنگام مشاهده ی اعمال خلاف در کودکان ، تحریک و در نتیجه  ارتکاب به تنبیه جسمانی می نمایند .

کودک ممکن است از ترس کتک خوردن دست به اعمال خلافی نزند ، ولی وقتی که چندین بار کتک خورد و ترسش ریخت ،همان کار را در خفا و با شدت و حدّت بیشتری دنبال خواهد کرد .

اثرات تنبیه بدنی

رفتار های غلط ، تربیت ناصحیح والدین و اطرافیان ، خصایص اکتسابی محیط و اجتماع  ، روح کودک را متأثر ساخته و او را در مقابل کنش هایی که به نظرش  نا عادلانه می نماید  وادار به واکنش های عصیانگر می سازد  و اگر والدین و اطرافیان در مقابل ارتکاب جرم کودک ، متوسل به خشونت و تنبیه بدنی گردند  علاوه بر اینکه برای بهبود رفتار او قدم مثبتی بر نخواهند داشت بلکه عقده ی دیگری به عقده های سرکش او خواهند افزود . چنین کودکانی در اثر این تنبیهات و مجازات های شدید ، عاقبت از محیط خانه و خانواده گریزان شده و با سقوط در دام هایی که سر راهشان گسترده می باشد ، به احتمال زیاد تبدیل به بزهکار در جامعه می شوند و یا دست به کار های نا شایست و پرخطر می زنند . اثرات تنبیه بدنی

والد زمانی تنبیه بدنی را انتخاب می کند که خودش به شدت خشمگین و عصبانی است و می خواهد راهی برای تخلیه ی عصبانیت خود بیابد و بلافاصله پس از تنبیه نا مناسب کودک ، پشیمان می شود . در این شرایط که ثباتی در والد گری وجود ندارد و هیچ چیز از قبل قابل پیش بینی نیست ، پس از مدتی کودک گیج و آشفته می شود ، چون نمی داند رفتار هایش چه واکنشی را به دنبال خواهد داشت . مسلم است پس از مدتی  مشکلات رفتاری کودک افزایش می یابد و والدین خود را ناکام و ناتوان در مقابل بد رفتاری کودک  احساس می کنند . اثرات تنبیه بدنی

هرگاه  شما با این والدین مجازاتگر بحث کنید ، خواهید شنید :

آقا شما از از دور دستی بر آتش دارید ، باور کنید  از نصیحت و قربان صدقه و جایزه و تهدید و داد زدن و … هر کاری که بگوئید ، کرده ایم ، دست آخر مجبور شدیم که کتکش بزنیم . آیا شما راه دیگری بجز کتک زدن به ذهن تان می رسد ؟ همان طور که گفته شد ، امروزه یکی از منسوخ ترین روش های تربیت کردن اطفال ، کتک زدن است ولی اگر از ما سؤال فوق بشود ( آیا شما راه بهتری از کتک زدن می شناسید ؟ ) پیشنهاد چه خواهد بود ؟

95011704

اغلب اعمال نادرستی که از کودک سر می زند ، مغرضانه و از روی نقشه ی قبلی نیست و حتی اگر چنین باشد ، باز هم باید در روان آن ها به دنبال علت و انگیزه بگردیم ، چون هیچ کودکی مجرم و خلافکار از مادر متولد نمی شود .

در نتیجه در پاسخ به این سؤال ، والدین باید به نکاتی هر چند کوچک اما پر اهمیت ، دقت نمایند :

شناختن طبع و مزاج طفل : بعضی بچه ها در مقابل گرسنگی و یا سر وصدا و یا هر گونه تغییر فیزیکی ، بیش از سایر اطفال حساسیت نشان می دهند ، این ها گروه کودکان سخت زیست را تشکیل می دهند . برای این کودکان باید وعده های غذایی و یا دفعات شیر خوردن را مکرر تر و نزدیک تر در نظر گرفت و همچنین میزان سر و صدای محیط مثل صدای رادیو و تلویزیون را باید بسیار کم نمود ، تا از بد خلقی و خشم آن ها کاسته شود . اثرات تنبیه بدنی

شناختن روحیه و حالات همسر: گاهی اوقات ممکن است یکی از والدین دچار مشکلاتی مانند اختلال کنترل تکانه ( افرادی که نمی توانند خشم خود را کنترل کنند ) باشند ، در این صورت طرف مقابل باید نقش منجی را به عهده بگیرد و در این شرایط به نحوی فعال ، نگهداری طفل را بر عهده گرفته تا همسرش خونسردی خود را به دست آورد .

توجه به هیجانات خویش: هر گاه پدر و مادر ، خود را عصبانی حس می کنند باید بلافاصله هر وسیله ای که در دستشان است بر زمین بگذارند . اکثر صدماتی که طی مراحل خشم بر اطفال وارد می شود ناشی از ابزار و وسایلی مانند کمربند ، خط کش و امثال این ها می باشد .

آموزش رفتار صحیح : در تنبیه بدنی ، ما با داد و فریاد ، تنها به کودک می گوئیم که چه کاری را نباید انجام دهد ، و نمی گوئیم که به جای آن چه کاری را باید انجام دهد . آن چه در این میان صحیح به نظر می رسد ، این است که کودک ما در کنار نباید ها و انجام نده ها ، باید ها و انجام بده ها را هم بشناسد و بداند . مثلاً به جای “عربده نکش بگوئیم آرام صحبت کن “، به جای “دست و پا چلفتی بگوئیم حواست را بیشتر جمع کن تا موفق شوی” .

انسان با نگاهش بهتر از دستش می تواند دیگران را کتک بزند.

وقتی والدین بطور آگاه یا نا آگاه و با تربیت های نا صحیح و غلط و رفتار های خشونت آمیز ، اغتشاشی در روح لطیف کودکان بوجود می آوردند و در نتیجه ی جریحه دار ساختن عواطف و احساساتشان ، آنان را بصورت افرادی خشن ، عاصی ، بی عاطفه و … تحویل جامعه می دهند ، در واقع مقصر و عامل اصلی خشونت ها و بی عاطفگی و جرایم و انحرافات آن ها هستند . بنابراین قبل از آنان  باید در ابتدا والدین را به عنوان مقصر و مسبب و مجرم به مجازات رسانده و کیفر دهند.

 

 

منابع

www.akairan.com

www.daneshnameh.roshd.ir

www.beytoote.com

گردآوری : مریم ایراندوست

 

 

اثرات تنبیه بدنی