آیا تفاوت‌ها دو نفر را کامل و مجذوب یکدیگر می‌کند؟

برای فردی اجتماعی، با‌نشاط و برون‌گرا، امری غیر‌عادی نیست که فردی اهل تفکر، خوددار و درون‌گرا را جذب کند. افراد سست شاید به دنبال فردی قوی و آرام باشند تا به آن‌ها احساس امنیت و ثبات بدهد. افراد با‌ثبات و خوددار،دوست دارند شریک زندگی‌شان گرم و دوست‌داشتنی و سرگرم‌کننده باشد تا بتوانند سختی‌های زندگی را با او جبران کنند.

این تفاوت‌ها گاهی باعث تفاوت در نحوه‌ی زندگی فرد می‌شود. همان‌طور که دوست‌ها و عاشق‌ها برای مدت کوتاهی با هم به خوبی به سر می‌برند و در واقع مکمل یکدیگر هستند، تمایل دارند که بی‌کفایتی و نیازهای خودشان را هم از بین ببرند. اما اگر با هم ازدواج کنند، تفاوت‌های آن‌ها با هم برخورد می‌کند و تفاوت‌های اساسی بین آن دو نمایان می‌شود. ظاهر و جذابیت زن آزاردهنده می‌شود و رفتار جدی و قابل پیش‌بینی مرد باعث بیزاری. مرد کناره‌گیری می‌کند و زن احساس می‌کند که پس زده شده است. زن خشمگینانه سعی می‌کند دوباره موقعیت قبلی‌اش را به دست بیاورد، اما مرد بیشتر کناره‌گیری و انتقاد می‌کند. همان‌طور که کشمکش بر سر قدرت بیشتر می‌شود، هر دوی آن‌ها از راه‌هایی استفاده می‌کنند که صمیمیت راستینی که هر کدام آرزویش را داشتند، از بین می‌رود. این اتفاق ناخوشایند براساس تجربه‌های روان‌شناسی و همچنین مشاهدات بالینی من به دست آمده است.

عمر کوتاه جذابیت تضادها

تضادها برای زمان کوتاهی ممکن است دو نفر را جذب و شیفته‌ی یکدیگر کند. روابط طولانی اغلب زمانی شکل می‌گیرد که شباهت برعدم شباهت غلبه کند.
زوج‌های بی‌شماری وجود دارند که خانم وسواسی بوده و باعث شده است که شوهرش به مواد نشئه‌آور رو بیاورد، یا مرد وسواس بوده و باعث مشکلات عصبی در همسرش شده است. ازدواج موفق ناشی از شباهت‌ها است، نه تفاوت‌ها.
زوج فوق‌العاده‌ای را دیدم که هر دوی آن‌ها به شدت وسواسی بودند و شانه به شانه‌ی یکدیگر همه جای خانه را برق می‌انداختند، مثل دستگیره‌ی درها، کف اتاق و دیوارها و تعمیرات جزئی را هم انجام می‌دادند. در حالی که مردم دیگر از گردش، قایق‌رانی، رفتن به ساحل و بازی تنیس لذت می‌بردند، این زوج ترجیح می‌دادند به کارهای خانه برسند. اگر آنها مثل هم نبودند، مشکلات بزرگی برای‌شان به وجود می‌آمد.
وقتی افرادی به دیدگاه‌های متضاد و سلیقه‌های مختلف زمان زیادی را با هم سپری کنند، برخورد بین آن‌ها اجتناب ناپذیر است.

ازدواج شاد

در ازدواجی شاد باید تشابهات اساسی بیشتر از اختلافات باشد. مشکلات عظیمی بر اساس فلسفه‌های متفاوت تربیت کودک به وجود می‌اید و بسیاری از طلاق‌ها به همین دلیل رخ می‌دهد. اگر مردم سلیقه‌های متفاوتی در مورد ساعات فراغت و سرگرمی داشته باشند، مشکلاتی به وجود خواهد آمد. و وقتی تفاوت‌های زیادی در ارزش‌ها وجود داشته باشد بروز دعوا و کشمکش قطعی است.
این باور که تفاوت‌ها باعث زندگی مشترک خوب می‌شود به احتمال زیاد برگرفته از این موضوع است که بعضی از تفاوت‌ها می‌تواند سازنده، محرک، هیجان برانگیز و جذاب باشد. این مساله که تضادها باعث ازدواج موفق میشوند، نادیده گرفتن واقعیت تفاوت‌های جزئی است.
تفاوت‌های جزئی می‌تواند روابط را بهتر کند اما تفاوت‌های اساسی باعث نابودی روابط می‌شود.

(پکیج ازدواج موفق استاد پاکذات)

گردآوری: روناک روشنگر
گروه اموزشی پژوهشی تا بیکران

منبع:
۲۳ باور مخرب در ازدواج؛ آرنولد لازاروس