آتش ترس از موفقیت

آتش ترس از موفقیت

آتش ترس از موفقیت

 آیا شما از موفقیت می ترسید؟

گاهی ما دشمن خودمان می شویم و از موفقیتی که پیش رویمان قرار گرفته گریزان می گردیم. آیا تاکنون از کسب موفقیت های بزرگ و کوچک ترسیده اید؟

رسیدن به موفقیت برای همه مردم خوشایند و لذت بخش است، اما به هرحال افرادی هم هستند كه با قرار گرفتن در موقعیت‌های جدید و حتی با رسیدن به موفقیت دچار اضطراب می‌شوند و ترس از آنچه در آینده به سراغشان می‌آید، سدی در مقابل پیشرفت‌هایشان خواهد بود. آتش ترس از موفقیت

به هر حال موفقیت پیچیده تر از شکست است، گاهی افراد فقط به پیچیدگی ها می اندیشند و نتایج دلپذیر حاصل از موفقیت را فراموش می کنند و یا نگران از دست دادن موقعیت قبلی شان می شوند و در نتیجه نمی خواهند که موفق باشند. آتش ترس از موفقیت 95051307

تحقیقات گسترده ای در ارتباط با ترس از موفقیت صورت گرفته است.

تی کاینه، متخصص هیپنوتیزم درمانی در کالیفرنیا، می گوید، “ترس از موفقیت مسئله ای کاملاً خاص است که وقتی می خواهید تغییری ایجاد کنید و پیشرفت کنید، در شما به وجود می آید.

عده ای که در زندگی بازنده خوانده شده اند ، این باور را در خود درونی کرده اند که سزاوار موفقیت نیستیم. حتی عده ای از ما که در معرض چنین آسیب هایی نبوده ایم، ممکن است موفقیت را همراه  با قرار گرفتن در یک رقابت و یا ایجاد حسادت بدانیم. آتش ترس از موفقیت

به طور کلی ترس از موفقیت در زنان بیشتر از مردان مشاهده می شود. ترس از موفقیت در زنان از همان نخستین سال‌های زندگی شکل می گیرد و رشد می‌کند. این ترس در دختران، به همراه افزایش سن و زیر بار فشارهای اجتماعی افزایش می‌یابد.

در یکی از تحقیقات که در سال ۱۹۶۰ انجام گرفت،  از تعدادی دانشجوی مؤنث خواسته شد برای جمله زیر یک پاراگراف بنویسند:95051308

 بعد از پایان امتحانات ترم اول من دانشجوی ممتاز شدم

به دانشجویان مذکر نیز جمله فوق داده شد و نتیجه واقعا تاسف بار بود. بیش از ۶۲ درصد خانم ها در پاراگراف خود فقط از عواقب ناخوشایند این موفقیت نوشته بودند و تنها ۹ درصد مردان از اتفاقات ناخوشایند و منفی این اتفاق نوشته بودند و بیشتر نکاتی در ارتباط با سختکوشی، زیرکی و هوش سرشار ذکر کرده بودند.

روانشناسان در تحقیقات خود دریافته اند اینگونه ترس ها در زنان موجب می شود آنها برای خودشان سدی در برابر پیروزی بسازند و شخصا مانع موفقیت خود شوند. نکته جالبی که روانشناسان دریافته اند این است که تمایلات شخصی و برداشت های جامعه در بروز اینگونه ترس ها بسیار موثر است. آتش ترس از موفقیت

در آزمون حاضر روانشناسان دریافتند با تغییر در جمله اول ،زمانی که رشته تحصیلی مشخص شود، نتیجه آزمون به میزان قابل توجهی تغییر می کند. اگر عنوان رشته پرستاری باشد زنان ترسی کمتر و مردان ترسی بیشتر خواهند داشت و برعکس زمانی که عنوان رشته مهندسی باشد میزان ترس زنان به مراتب بیشتر از ترس مردان خواهد شد.

با توجه به اینکه ترس از موفقیت در موارد مختلفی مورد بررسی قرار گرفته، اکثرا نتایج مشابهی حاصل شده است.

این ترس حتی در افرادی که می خواهند وزن کم کنند نیز ممکن است وجود داشته باشد. این حقیقت وجود دارد که افراد زیادی هستند که با هر روشی در دنیا که بخواهند وزن کم کنند، هر وسیله ای و هر دارویی، هر مشاوره و هر رژیم غذایی نمی تواند به آنها کمک کند، زیرا آنها به طور ناخودآگاه ذهن شان را برای ترس از موفق شدن برنامه ریزی کرده اند. زندگی به گونه فعلی برای آنها مزایایی دارد که در نتیجه تغییر این وضعیت ممکن است این مزایا را از دست بدهند. آتش ترس از موفقیت

بسیاری از افراد نگران از دست دادن دوستان خود می باشند. اعضای خانواده و دوستان نزدیک، شما را به گونه ای که امروز هستید می بینند و با شما ارتباط دارند، هنگامی که تصمیم به تغییر می گیرید به طور ناخودآگاه این فکر سراغتان می آید که نکند محبوبیتم کم شود و یا آن را از دست بدهم!

تحقیقات دیگری که روی ورزشکاران انجام گرفت نشان داد که تفاوت معنی داری بین ترس از موفقیت در ورزشکاران موفق و ناموفق وجود دارد . با توجه به یافته ها مشخص است که ترس از موفقیت در ورزشکاران ناموفق نسبت به ورزشکاران موفق بیشتر و ورزشکاران ناموفق دارای کنترل بیرونی بیشتر و ورزشکاران موفق دارای کنترل درونی بیشتری هستند.

اجتناب از موفقیت با برخی از ویژگیهای شخصیتی همراه است که موجب می‌شوند افراد در برخورد با واقعیت دچارمشکل شوند و به دلیل داشتن معیارهای بالای عملکرد و ارزیابیهای سفت و سخت از خود و دیگران، در معرض انواع بیماری‌ها و عملکردهای نامناسب قرار بگیرند.

ترس از موفقیت یک مشکل ریشه ای است و بسیارند افرادی که جنبه های مختلف زندگیشان به دلیل ترس از موفقیت تحت الشعاع قرار گرفته و اکنون برای آن موارد افسوس می خورند، اما از طرف دیگر ترس از شکست برای بسیاری دیگر مشکل چندان پیچیده ای نیست و می توانند با کمی تلاش بر آن فائق آیند.

یکی از عوامل اصلی ترس از موفقیت، نیاز به جلب توجه دیگران می باشد، اگر خود را به اندازه کافی دوست بدارید آنقدر پیام های مثبت به خود می دهید که دیگر نیازی به توجه دیگران نخواهید داشت. وقتی شما ارزشمندی خود را در گرو توجه دیگران می گذارید در واقع آنها را با ارزش تر از خود تصور کرده اید چرا که آنها را در موقعیتی قرار داده اید که بتوانند به شما ارزش دهند. اما لحظه ای درنگ کنید و از خود بپرسید به چه دلیل دیگران از من با ارزش ترند؟ چه کسی این ارزش را به آنها داده است؟ آنگاه متوجه می شوید فقط شما هستید که این ارزش را به آنها داده اید پس می توانید این ارزش را به خود نیز بدهید. آتش ترس از موفقیت

بسیاری از انسان ها بر این باورند که جاده موفقیت شامل ریسک ها و موانع زیادی است که معمولا منجر به ناامیدی می شود و حتی افراد زیادی هستند که حتی خود را لایق موفقیت نمی دانند در نتیجه از رسیدن به موفقیت واهمه دارند.

درنتیجه ما باید با موفقیت ارتباط خوبی برقرار کنیم.

اولین قدم برای برقرای ارتباط با موفقیت این است که میان احساس شور و هیجان مثبت آن و احساسی که به یک واکنش آسیب زا در ما ایجاد می شود، تفاوت قائل شویم.

95051309

یک تمرین ساده ۴ مرحله ای برای آن وجود دارد:

  1.  اتفاقی را در گذشته نسبتا دور به خاطربیاورید که موفق بوده اید و در این لحظه به احساستان در این خاطره تمرکز کنید و ۵ دقیقه در این حس بمانید.
  2.   اتفاقی را به خاطر بیاورید که اخیرا در زندگیتان اتفاق افتاده و شما احساس شور و هیجان داشته اید، و به احساستان توجه کنید و ۵ دقیقه در این حس بمانید.
  3. حال به خاطره ای فکر کنید که در آن احساس فشار و سختی داشته اید البته بهتر است که خاطره شما زیاد درد آور و ناراحت کننده نباشد، به خاطره ناراحت کننده تقریبا متوسط فکر کنید.
  4. حال به خاطره موفقیتتان برگردید.

چه تفاوت فیزیکی را حس کردید؟

قطعا با احساس همزمان دو حس خوب و بد متوجه شده اید که واکنش های فیزیکی رخ داده، چه در مورد استرس و چه در مورد هیجان مثبت بسیار شبیه هم بودند، زیرا بدن ما واکنش های مشابهی را در هر دو حالت نشان می دهد. آتش ترس از موفقیت

وقتی که ما در یک مورد دچار ضربه روحی شده ایم و بدنمان در برابر آن واکنش نشان داده، وقتی به موفقیتی فکر می کنیم و بدن ما به همان شیوه واکنش نشان می دهد، ممکن است در نهایت ما را از ادامه راه بازدارد.

برای همین اکثر قربانیان ضربات روحی نمی خواهند که خودشان را درگیر هیجان موفقیت کنند و این سبب ترس از موفقیت می شود.

دکتر جفرز می گوید: «برای موفقیت، باید بتوانید جرات و جسارت خود را تقویت کنید و با افکار منفی خود مبارزه کنید.» او همچنین اعتقاد دارد، افراد می توانند با خطر کردن در زندگی خود، استرس هایشان را کاهش دهند.

در نتیجه باید گفت، تنها راه غلبه بر ترس، روبه رو شدن با آن است. سعی کنید ترس های خود را کنار بگذارید و کارهایی که در ذهن دارید را انجام دهید.

از هیچ چیز نترسید، بال هایتان را باز کنید و از پرواز لذت ببرید.

 

ترجمه و  گردآوری: روناک روشنگر

منابع:
www.psychologytoday.com
http://www.beytoote.com/
http://www.mardoman.net/
http://www.hkousha.com/
http://www.tebyan.net/
http://journal.alzahra.ac.ir/
http://www.civilica.com/
http://sinasharifzadeh.com

آتش ترس از موفقیت